Як державні правники захищають людей в Кам’янському від сваволі державних органів

Як державні правники захищають людей в Кам’янському від сваволі державних органів

Захищатися в судах українцям іноді доводиться і від протиправних діянь державних чи місцевих посадовців. «Закон є закон», – зазначають правники державного Центру надання безкоштовної правової допомоги, які підтримують громадян і в таких судових процесах.

Автор: Валентин Фіголь.

«Хай не порушують закони і не ображають громадян!» – прокоментувала судові справи проти державних органів Ксенія Волох, правник Центру в Кам’янському.

Недавній приклад виграного правниками Центру такого суду – справа проти Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Правники підтримали громадянина, якому ПФ не хотів зараховувати 20 років трудового стажу, набутого в Росії на рубежі 20 і 21 століть. Через це Пенсійний Фонд відмовляв громадянину в наданні пенсії.

Громадянин на ім’я Артур, якому в 2018 році виповнилось 60 років, в грудні того року звернувся до ПФ, щоб йому нарахували пенсію. «Мені одразу сказали: у Вас нема 35 років страхового стажу – йдіть звідси! – розповів пан Артур. – Я й пішов, і лише через півроку випадково дізнався, що в моєму віці потрібно лише 25 років страхового стажу…»

Чоловік знову пішов до Пенсійного Фонду за пенсією. Почав збирати документи, які підтверджують його трудовий стаж. Через те, що громадянин тривалий час працював в РФ, збирання документів зайняло ще 4-5 місяців.

Коли під кінець вже 2019 року пан Артур прийшов до ПФ, то виявилось, що при попередньому візиті його не зареєстрували. Так і вийшло, що датою звернення за пенсією було вказано кінець 2019, а не 2018-го року.

Розгляд наданих громадянином документів зайняв ще 3 місяці. ПФ своїм рішенням від 15 січня.2020 року відмовив йому в призначенні пенсії за віком, через відсутність загального стажу роботи – 25 років. Судячи з відповідей посадовців заявникові, там у нього вкладка трудової книжки заповнена не так, там у даті щось схоже на виправлення… Загалом пенсійні посадовці нарахували громадянину чи то 17, чи то 18 років (в двох різних документах від ПФ – різні підрахунки) стажу.

Громадянин звернувся до Центру надання безкоштовної правової допомоги. Правники підготували для нього позов до суду. Судовий розгляд справи завершився у вересні 2020 року.

Дніпропетровський Окружний адміністративний суд вирішив, що дії посадовців ПФ по відмові громадянину в призначенні пенсії за віком були протиправними. Суд, перевіривши дані трудової книжки позивача відповідними запитами до РФ, підтвердив: пан Артур має 37 років трудового стажу. Отже має право на пенсію за віком.

Виконання рішення суду затяглося ще на півроку. І лише 16 лютого 2021 року, після численних звернень на різні урядові «гарячі лінії», громадянин отримав свою пенсію: йому виплатили борг за 2020 рік та пенсію за січень 2021 року.

Випадки, коли дії посадовців змушують громадян шукати захисту в суді, на жаль, трапляються, зазначила правник Волох.

Наприклад, сьогодні актуальна тема про те, як фіскали вимагають через державну виконавчу службу санкцій для платників під вигадані податкові борги.

К.Волох.

«В нас навіть є позитивні кейси скасування таких вимог», – акцентувала К. Волох. І навела приклад, коли фахівці Центру писали в подібній ситуації від імені громадянина скаргу на дії фіскалів. В скарзі якраз ішлося про те, що громадянин вже перестав бути підприємцем, коли його наздогнали санкції, організовані за вимогою ДПС. Скаргу на свої дії фіскали проігнорували, і громадянин подав позов до суду. І тільки через півроку суд скасував вимоги податкової служби про сплату недоїмки по неіснуючому податковому боргу.

Так що громадянам слід готуватись до захисту своїх прав, незалежно від того, хто їх порушує – приватні особи чи держава, рекомендують правники державної служби безкоштовної правової допомоги.