Уряд України не буде обмежувати ціни на харчі

Уряд України не буде обмежувати ціни на харчі

Кабмін України не планує встановлювати обмеження ціни на харчі, а лише буде ринковими інструментами їх балансувати. Про це заявив прем‘єр-міністр Денис Шмигаль, пише  agronews.ua.

Автор: Валентин Фіголь.

Подорожчання продуктів харчування з початку 2021 року відзначили не лише покупці, а й Державна служба статистики України.

Так, в січні ціни на їжу виросли на 1,4% в порівнянні з груднем 2020 року і на 5,9% рік до минулого року. В лютому ціни збільшилися ще на 1,2-1,5%.

Наприклад, майже вдвічі подорожчали курячі яйця – тепер одне коштує більше 3 гривень.

Подорожчав і «борщовий набір» (капуста, морква, цибуля, буряк, картопля) – приблизно на 1-2 гривню за кіло «набору», причому капуста в лютому навіть подешевшала десь на третину.

Свинина в лютому стала коштувати більше, ніж в сусідній Польщі. Але збільшився і попит: незважаючи на ріст імпорту свинини, закупівельні ціни в Україні в лютому виросли на 20% (до 45 гривень за кіло живої ваги).

Продовжується зростання цін на цукор, і почало дорожчати борошно – поки не надто, в межах 1-1,2 грн / кг.

Критичного, шокового зростання цін на продукти в Україні сьогодні не відзначається, вважає Д. Шмигаль. Він визнав, що ціни на деякі продукти ростуть з об’єктивних причин.

Наприклад, є зовнішній чинник – світове подорожчання продуктів харчування. Згідно з даними, опублікованими Продовольчою і сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй (ФАО), в лютому зафіксовано чергове зростання цін на продовольство.

Крім того, урожай був гірший за минулорічний, при цьому ряд країн, перш за все Китай з його півторамільярдним населенням, проголосив політику «переходу до ситого життя». І почав активно закуповувати в держрезерв зерно кукурудзи, масло (основні українські експортні агротовари) і інше продовольство.

Внутрішні фактори є сезонного характеру – зменшення виробництва яєць, закінчуються запаси торішніх овочів, і виробники піднімають ціни…

Є фактор збільшення собівартості продуктів через подорожчання пального та енергоносіїв.Тут уряд обіцяє, що найближчим часом ситуація на ринку палива буде врегульована. Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства зараз проводить зустрічі з представниками мереж, що забезпечують пальне і торгують вроздріб для виявлення причин зростання цін на бензин і дизельне паливо.

Крім цього, розпочато процедури по перевірках законності функціонування окремих мереж і станцій.

«Ціни будем непрямими способами збалансовувати. Втручатися в ринок, встановлювати обмеження на ціну на продукти харчування або на націнку уряд сьогодні не планує», – заявив прем’єр-міністр.

Уряд України чекатиме, поки ринок відрегулює ціни на харчі - ФОТО«Якщо ми йдемо в Європу, що записано в нашій Конституції, в Європі регулювання цін урядами відсутнє…Ми ведемо діалог на рівні Мінекономіки з мережами, виробниками, постачальниками. Ми можемо стимулювати виробництво та збільшувати пропозицію. Зокрема, програма 5-7-9 (кредитування під низькі відсотки – прим.ред.) може бути спрямована на окремих виробників чогось. Ми детально аналізуємо ціни», – розповів пан Шмигаль.