В Україні стали більше уваги приділяти злочинам проти довкілля

В Україні стали більше уваги приділяти злочинам проти довкілля

Тільки за два місяці цього року вже зареєстровано понад 800 злочинів проти довкілля. А в минулому році Національна поліція України виявила майже 4 500 таких кримінальних правопорушень. Про це повідомив перший заступник Голови Нацполіції Євген Коваль.

Він зауважив, що питання захисту екології останніми роками стає все актуальнішим:

«У 2020 році працівники Національної поліції виявили майже чотири з половиною тисячі кримінальних правопорушень проти довкілля. Кількість розкритих таких злочинів збільшилась у півтора раза – з 713 до 1304. Тож із загальної кількості  кожне третє провадження скероване до суду. А за два місяці цього року вже зареєстровано понад 800 таких злочинів».

При цьому, за його словами, виявлено майже 2 600 фактів порушення захисту рослин, лісового та природно заповідного фонду. У майже 600 кримінальних правопорушеннях, передбачених статтею 246 Кримінального кодексу України, фігурантам повідомлено про підозру, а сума збитків за цими злочинами становить більше 98 мільйонів гривень.

Також виявлено понад 400 фактів порушення правил охорони або використання надр. Фактично в кожному третьому злочині фігурантам повідомлено про підозру, а сума збитків сягає майже 900 мільйонів гривень.

«Аби попереджати та виявляти такі правопорушення, Національна поліція спільно із Державним  агентством  лісових ресурсів України організувала ряд превентивних заходів. Зокрема у 2020 році створено мобільні рейдові групи, які провели понад 40 тисяч рейдів для  попередження незаконної порубки лісу. Окрім того, в період міграції осетрових видів риби до природних нерестилищ в акваторіях Дніпровсько-Бузького лиману, річок Південний Буг і Дніпро в Херсонській та Миколаївській областях підрозділи водної поліції організували профілактичні заходи під умовною назвою «Нерест». У результаті складено понад 5,5 тисяч адміністративних протоколів. Сума збитків від незаконного вилову водних біоресурсів склала понад 108 мільйонів гривень, при цьому попереджено збитків державі на суму більше 200 мільйонів гривень», – зауважив Євген Коваль.

Перший заступник глави Нацполіції повідомив, що підрозділи поліції постійно протидіють незаконному видобутку бурштину. Зокрема у 2019 році Кримінальний кодекс України доповнено статтею 240-1, яка передбачає відповідальність за незаконне видобування, збут, придбання, передачу, пересилання, перевезення, переробку бурштину:

«Це нововведення дозволило суттєво підвищити ефективність боротьби із незаконним промислом цього виду корисних копалин. Впродовж 2020-го року розпочато майже 130 кримінальних проваджень. Як наслідок – із незаконного обігу вилучено  майже чотири тонни дорогоцінного каміння».

Насамкінець Євген Коваль акцентував на необхідності розробки спільного нормативно-правового акту, який врегулює порядок взаємодії між органами прокуратури, досудового розслідування, Державної екологічної інспекції, Державного агентства рибного господарства, Державного агентства лісових ресурсів та інших зацікавлених органів, зокрема і щодо напрацювання механізму інформування поліції про виявлення працівниками контролюючих органів порушень у сфері охорони довкілля.

Не оминув він увагою і належної взаємодії з Державним космічним агентством України з питань використання супутникового моніторингу для оперативного виявлення правопорушень проти довкілля та посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень у цій сфері (Нацполіція підтримує ряд запропонованих законодавчих ініціатив), а також врегулювання механізму і методики розрахунку розмірів шкоди, спричинених внаслідок порушення природоохоронного законодавства.