Магічний бур’ян «життя і смерті» розквітнув в Кам’янському

Магічний бур’ян «життя і смерті» розквітнув в Кам’янському

За допомогою рясту наші пращури просили у природи про життя й здоров’я. Першоцвіт, який сьогодні бур’яном розквітнув у дворах Кам’янського, здавна використовується з ритуальною та лікувальною метою.

Автор: Валентин Фіголь.

«Топчу, топчу ряст – Бог здоров’я дасть!» – примовляли колись українці, топчучи босими ногами цю тендітну бузкову, білу або жовутвату квітку. –  Дай, Боже, діждати і на той рік топтати!»

«Топтати ряст» означає просити в природи здоров’я, пише в підручнику «Українська міфологія» Валерій Войтович.

«Вже йому рясту не топтати…» – говорили українці про того, кому не дожити до наступної весни, нагадує доктор історичних наук Олена Щербань.

ряст
Магічний бур’ян «життя і смерті»

З цими ранніми весняними квітами пов’язано чимало забобонів. Якщо, наприклад, на Благовіщення дівчина, йдучи по воду, побачить цю квітку, то цього літа вона вийде заміж…

В народній медицині ряст використовували як засіб проти ревматизму, болю в суглобах тощо. Рослина вельми отруйна, якщо використовувати неправильно! Зазвичай, народні цілителі пропонували людям зовнішнє застосування соку або настоїв рясту. Наприклад, ритуал топтання рясту босими ногами можна вважати своєрідною оздоровчою процедурою. При топтанні сік рослин потрапляв через шкіру підошов в кров’яне русло.

Ряст порожнистий (Corydalis cava)– лісова рослина, але селяни та садівники здавна залюбки прикрашали нею квітники біля будинків. Висаджують, викопані у лісі цибулини після цвітіння, на глибину 5-7 сантиметрів у рихлий ґрунт садової ділянки. Місце бажано вибрати притінене, у садку біля фруктових дерев.

Також ряст сьогодні активно розповсюджується територією Кам’янського як бур’ян.