Сезон екскурсій відкрили краєзнавці в Кам’янському

Сезон екскурсій відкрили краєзнавці в Кам’янському

З прогулянки «фрагментами західноєвропейського міста» 10 квітня краєзнавці Кам’янського почали цьогорічний сезон екскурсій містом та його окраїнами.

Автор: Валентин Фіголь.

«Подорожжю західноєвропейським містом кінця ХІХ-початку ХХ століть в сучасній українській інтерпретації» назвала свою екскурсію краєзнавець Любов Алексієвська.

Метою екскурсії було познайомити кам’янчан та гостей з цікавим історико-архітектурним об’єктом в центрі міста. Мова про історичну забудову в районі проспекту Гімназичного.

Верхня КолоніяВерхня Колонія була збудована на рубежі століть, як житловий район для робітників та керівництва металургійного заводу. Південно-Російське металургійне товариство – так він тобі називався – було приватною компанією з польсько-бельгійським капіталом. Ділянку землі, на якій розташовано Верхню Колонію, власники заводу купили в громади села Кам’янське. Як зауважує місцевий літератор Олександр Слонєвський – за вельми високу ціну.

Екскурсанти прогулялись територією Колонії. Оглянули об’єкти, які лишились з тої пори. Наприклад, фрагмент брами Верхньої Колонії поряд із Соборним майданом. А також майдан перед міським театром, який багато разів змінював свою назву. Будівлю колишнього інженерного клубу, який був осередком культурного життя кам’янчан до революції 1917 року, а тепер там розташовано музей ДМК.

руїни
Багато будівель колишньої Верхної Колонії повністю зруйновані

Принагідно екскурсовод Алексієвська розповідала про людей, які жили в цьому районі. Про керівників металургійного заводу, інженерів, місцевих інтелігентів та митців.

Історична забудова Кам’янського, як було видно, збереглась лише фрагментами. Багато будівель було втрачено: лишившись без застосування та певного власника, вони розвалились чи були розвалені. Екскурсовод нагадала, як приклад руйнації історичної спадщини кам’янчан, про долю житлового будинку на вулиці Інститутській. Витвір знаменитого кам’янчанина інженера Сокола, цей будинок сьогодні руйнується від часу. У будинка є власники – мешканці квартир…

Будинок Сокола
Будинок Сокола ще можна врятувати. Проте, не зрозуміло хто має це робити: власники квартир, чи місцеві або державні органи влади?
Сезон екскурсій
Залишки брами колишньої Верхньої Колонії

Прогулянка Верхньою Колонією ніби відкрила сезон весняних екскурсій Кам’янським та його окраїнами. І вже 17 квітня, як повідомила Л. Алексієвська, відбудеться автобусно-пішохідна краєзнавча подорож старим Кам’янським, колишнім Тритузним та сучасною Карнаухівкою.

Сезон екскурсій відкрили краєзнавці в Кам’янському - ФОТО«Відвідаємо козацьку Тритузнянську Свято-Миколаївську церкву! Можлива співучасть у толоці», – наголосила екскурсовод.

Початок екскурсії о 9 годині ранку від будинку зі шпілем на початку вулиці Широкої. Попередній запис обов’язковий, через пані Алексієвську в ФБ.