Виставка магічних символів в бібліотеці Кам’янського

Виставка магічних символів в бібліотеці Кам’янського

Виставка майстрині Лариси Лосенко, що відкрилась в центральній бібліотеці Кам’янського, демонструє сотні курячих та гусячих яєць, прикрашених найрізноманітнішими способами. Яйце, як нагадала експозиція, в багатьох культурах світу є фольклорним та магічним символом.

Автор: Валентин Фіголь.

Мистецтво прикрашати яйця

Виставка магічних символів
Майстриня Лариса Лосенко (зліва) та бібліотекар Тетяна Герасюта.

Всього в колекції Лариси Лосенко – приблизно тисяча яєць. Точніше майстриня сказати не може: одні експонати з’являються – інші десь діваються, стають подарунками та сувенірами.

За багато років майстриня перепробувала безліч способів перетворити курячі або гусячі яйця на витвори мистецтва. Тут є писанки, розмальовані десятками різних технік, найрізноманітнішими фарбами та візерунками. Є яйця, вкриті аплікацією – бісером, соломкою, мотузкою тощо. Є яйця, порізані на мереживо, є навіть шкатулки з яєць!..

Виставка магічних символів«Мені подобається працювати з яйцями, бо це універсальний матеріал для оздоблення», – розповіла на презентації Л. Лосенко.

Колекція майстрині пройшла вже кілька виставок. Хоча організація такої виставки – справа копітка, через тендітність експонатів, але пані Лосенко охоче демонструє свої роботи людям.

«Краса для того, щоб люди її бачили!» – зазначила майстриня.

Яйце-райце

Ми звикли до писанок на Великдень і вважаємо їх, разом з пасками, символами цього християнського свята. Принаймні, в Кам’янському парафіяни Свято-Миколаївського кафедрального собору щорічно розмальовують велику символічну «писанку» і виставляють її в святкові дні на видному місці.

Тимчасом яйце в багатьох культурах світу відоме як ритуальний, магічний та космогонічний символ.

Виставка магічних символів
Писанки “бронзової” доби

В період «бронзової» історичної доби, за 2 000 років до народження Ісуса Христа, на території Західної Європи у похованнях давньогрецьких міст-держав використовували страусові яйця, які розписані та пофарбовані ритуальними знаками. Деякі зразки цих ритуальних яєць зберігаються в Британському музеї.

В гробниці знатної китайської родини з провінції Цзянсу періоду приблизно 770-475 рр. до Р.Х. археологи знайшли глечик з вцілілими курячими яйцями, пофарбованими червоною вохрою.

Виставка магічних символів
Писанка трипільської доби, Україна

На українських теренах культовий символ яйця відомий з V тис. до Р.Х. – в трипільські часи. Археологами на трипільських поселеннях виявлено особливу форму глиняної пластики яйцеподібної форми, яка нагадує традиційні українські писанки. Всередині «яєць» були додатково закладені мініатюрні глиняні кульки. Дослідники вважають, що вони мали культове магічне значення.

В українській міфології та казках відомий такий магічний пристрій, як «яйце-райце». З нього магічним способом постає ярмарка, хутір, маєток, місто… Дослідники фольклору кажуть, що тут яйце постає як символ народження життя – від масштабів однієї істоти до цілого Всесвіту.