В Кам’янському районі державні землі передадуть громадам

В Кам’янському районі державні землі передадуть громадам

Відтепер громади зможуть продавати державні землі навколо населених пунктів та змінювати цільове призначення земельних ділянок. ВРУ прийняла Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

Автор: Валентин Фіголь.

Законопроект №2194, який дозволяє передати землі за межами населених пунктів в комунальну власність, прийняла 28 квітня Верховна Рада. «За» проголосували 284 народних депутата.

Міністр агрополітики та продовольства Роман Лещенко на своїй сторінці у Facebook написав, що це історично доленосна подія.

«Це історично доленосна подія, один із найважливіших законів в моєму житті, який підтверджує невідворотність земельної реформи, за яку я відповідаю в нашій державі, – написав в ФБ Роман Лещенко, міністр агрополітики та продовольства України. – Тепер право розпоряджатися землями передано місцевим громадам остаточно і безповоротно. Держгеокадастр відтепер лише сервісна організація, максимально дерегулювана, з ліквідованими корупційними повноваженнями в управлінні земельними ресурсами».

Законодавча новація була підтримана не всіма політичними силами. Так, під час голосування депутати від ВО «Батьківщина» в супроводі Юлії Тимошенко вийшли до трибуни Ради. Вони, в знак протесту проти прийняття документа, підняли свої картки для голосування і при вирішенні питання скандували: «Ганьба».

Новий закон передбачає передачу державних земель за межами населених пунктів (крім тих земель, які потрібні державі для виконання його функцій) в комунальну власність сільських і міських рад або територіальних громад. Громадам також передаються повноваження по зміні цільового призначення земельних ділянок приватної власності.

Раніше керівники територіальних громад, особливо сільських, часто скаржились на те, що землі навколо населених пунктів державні, а ніхто ними не порядкує, і ділянки без реального господаря перетворюються на стихійні звалища та вирубані браконьєрами пустирі. Відтепер таких «нічийних» земель поза межами населених пунктів не має бути.

Законопроект ще передбачає низку новацій, які полегшують придбання землі несільськогосподарського призначення – зокрема, для іноземців.

Так, із Земельного кодексу виключаються норми, які обмежують можливість іноземців та іноземних юридичних осіб купувати ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

Законом скасовується норма, за якою угоди з придбання таких земельних ділянок потрібно узгоджувати з Кабміном.

Закон дозволяє дарувати землю виключно особам першого та другого ступеня споріднення: подружжя, батьки, діти, брати, сестри.

Відтепер підприємцям заборонено внесення земельної ділянки до статутного капіталу без згоди особи, яка має переважне право на землю.

Контроль над дотриманням обмежень по концентрації земель буде здійснити Антимонопольний комітет. Обмеження по концентрації – це визначена державою максимальна кількість землі, яка може бути сконцентрована у власності однієї особи.

За новим законом, планується впровадження системи моніторингу земельних відносин на основі даних Держреєстра майнових прав на нерухоме майно, Держгеокадастра і системи електронних торгів.