Що відзначається в Кам’янському 8 травня

Що відзначається в Кам’янському 8 травня

День пам’яті та примирення відзначається 8 травня в Кам’янському, як і скрізь в Україні. Нагадаємо читачам, які історичні події згадуються в цей день.

Автор: Валентин Фіголь.

«У День пам’яті та примирення ми схиляємо голову перед загиблими та висловлюємо пошану до тих, хто віддав життя за світ без війни. Їхній героїзм і жертовність нагадують про те, як легко втратити мир і як важко його повернути», – наголосив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль . у Телеграмі.

«Сьогодні, в День пам’яті та примирення, ми вшановуємо подвиг нашого народу, який зробив вагомий внесок у перемогу над нацизмом. Його мужність, відвага і хоробрість ніколи не будуть забуті», – написав голова Верховної Ради Дмитро Разумков у Фейсбуці.

Що ж відбулося в цей день навесні 1945 року?

8 травня 1945 року вступила в силу беззастережна капітуляція німецького Вермахту – армії Німеччини.

Що відзначається в Кам’янському 8 травня - ФОТО

«Учора, 8 травня, в Берліні підписано акт про беззаперечну капітуляцію німецьких збройних сил», – свідчила передовиця дніпродзержинської газети «Дзержинець» 9 травня.

Акт воєнної капітуляції Німеччини був підписаний 7 травня 1945 року. В Реймсі генерал-полковник вермахту Йодль  оголосив «беззастережну капітуляцію усіх збройних сил на землі, на морі та в повітрі… головнокомандувачу союзницьких експедиційних збройних сил і водночас верховному командуванню радянських військ».

Але 8 травня в Карлсгорсті (передмістя Берліну) о  23:45 генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель підписав ще одну беззастережну капітуляцію німецького Вермахту. Повтор церемонії відбувся під тиском СРСР – нібито через те, що у Реймсі не був присутній жоден із високопоставлених представників Радянської армії. Таку версію озвучує Марґот Бланк із Німецько-російського музею в Берліні-Карлсгорсті.

Мовляв, Сталіну закортіло мати окреме свято перемоги над німцями.

Однак більш вагомими, за  словами науковця, є версія про сумніви британської сторони. «Британці вказували на те, що наприкінці Першої світової війни німецьке військове командування не капітулювало, відправивши натомість представників цивільного уряду, аби постфактум сказати: на полі бою ми не були переможені», – зазначає Бланк.

Що відзначається в Кам’янському 8 травня - ФОТО

«Повторну» німецьку капітуляцію підписало верховне командування Вермахту (збройних сил Німеччини): генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель від усього Вермахту, генерал-полковник Штумпфф від військово-повітряних сил і генерал-адмірал фон Фрідебурґ від військово-морського флоту.

У листопаді 2004 року рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 8 та 9 травня було проголошено Днями пам’яті та примирення. В резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати один чи обидва ці дні – 8 і 9 травня – як День пам’яті усіх жертв Другої світової війни.

В Україні День пам’яті та примирення встановлений згідно Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років».

Цей день встановлений задля «вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих».

«З 148-тисячного населення Дніпродзержинська напередодні війни на фронт пішли 17 700 осіб. Майже 11 тисяч з них не повернулися, і ще 1070 городян загинули від рук фашистів за 2 роки окупації міста», – наголосила Наталія Янченко, директор музею ДМК.

В Кам’янському до Дня пам’яті та примирення відбулась низка офіційних заходів.

А ще до вшанування пам’яті жертв війни долучились небайдужі люди. Так, в Кам’янському мешканець Дніпра Марк Семенюк власноруч влаштував прибирання території біля меморіалу розстріляним влітку 1941 року німцями мешканцям Дніпродзержинська. Меморіал розташований у дворах східніше вулиці Республіканської, серед зруйнованих будівель гуртожитків. Марк прибрав сміття та бур’яни навколо меморіалу.

Що відзначається в Кам’янському 8 травня - ФОТО

Торік він робив те саме на військовому меморіалі в Дніпрі. А цьогоріч приїхав до Кам’янського. «Часто буваю в місті, випадково помітив меморіал в дворах», – прокоментував свій вибір локації для прибирання гість з обласного центру.