З гамірними сусідами легше домовитися, ніж притягнути до відповідальності

З гамірними сусідами легше домовитися, ніж притягнути до відповідальності

На сусідів, які кричать, деренчать і гавкають будь якої пори, нема іншої ради, ніж терпіти та домовлятись, визнають фахівці-правники в Кам’янському.

Автор: Валентин Фіголь.

Хто там галасує?

У дворі офісного центру, який розташувався в колишньому дитсадку посеред житлового кварталу, мешкає сторожовий собака – здоровенна кудлата вівчарка. Вона гавкає будь якої пори. Не весь час, але коли схоче і досхочу.

І не просто гавкає, а з підвиском, переливчатим виттям, істеричними зойками… Часто підвиває сиренам «швидкої», яка проїжджає проспектом Свободи. Луна відбиває собачий гвалт від стін житлових будинків навкруги, починають гавкати й інші собаки – домашні та вуличні, які саме гуляють поруч.

«Кому поскаржитись на цілодобовий галас?» – запитують місцеві мешканці.

Проблема галасливих сусідів – досить розповсюджена. В тому числі і в Кам’янському. Незалежно від джерела, галас за стіною чи то в сусідньому будинку, чи то на подвір’ї може турбувати мешканців, особливо вночі.

Шум несприятливо впливає на людину, нагадують фахівці Державної служби праці: «Тривала дія шуму на організм людини призводить до розвитку хронічної перевтоми, зниження працездатності, виникнення таких симптомів як поганий сон, сонливість, зниження слуху, порушення терморегуляції. Короткочасний, навіть одноразовий вплив шуму високої інтенсивності може спричинити повну загибель спірального органу або розрив барабанної перетинки, що супроводжується почуттям закладеності та різким болем у вухах. Наслідком баротравми нерідко буває повна втрата слуху»

Тому питання ми переадресували фахівцям – правникам державного Центру безоплатної правової допомоги в Кам’янському.

З гамірними сусідами легше домовитися, ніж притягнути до відповідальності - ФОТО
Оксана Волох, правник Центру

Якщо турбує галас, незалежно від його джерела – варто викликати поліцію, рекомендує Оксана Волох, правник Центру. Працівник поліції повинен зафіксувати факт порушення тиші та скласти протокол про адміністративне правопорушення, який буде правовою підставою до подальшого судового розгляду конфлікту та можливого покарання порушника тиші.

Практика вчить, що у випадку з собаками на перешкоді встановленню істини в таких конфліктах стають, як мінімум, два моменти.

По-перше, собака гавкає не весь час. Приїхала поліція, а собака мовчить. Що робити правоохоронцям? Можна, звичайно, подражнити… Відео- та аудіозапис, звичайно, аргумент для поліцейських, але не для суду, зауважила О. Волох: «Фіксувати шум за допомогою аудіо чи відео можна, але ці докази не мають належної сили. Суддя може їх використати як другорядні, оскільки є певні вимоги щодо фіксації цих порушень шуму і записував їх не фахівець».

По-друге, що робити, коли неможливо встановити власника тварини? Власник чи орендар офісного центру скаже, що собака не його – кого притягати до відповідальності?.. Пошук винного в порушенні тиші може зайти в глухий кут.

А головне, нагадала правник Центру, шум може бути дозволений та заборонений законом.

Галас в нормі та по закону

«Очень сильно достала молодая соседка снизу… – пишуть в соцмережах земляки. –  Жалуется на бытовой шум жизнедеятельности человека, а в частности на моих детей 1 года и 8 лет. Говорит, что сильно топают днём и вечером до 22.00. Я ей уже говорила, что детей и так ограничиваем уже во всём, но не привязать же мне их к батарее!

Она вызывает полицию днём, ночью, утром. Чуть ли не через день. Помимо полиции, у меня была служба по делам несовершеннолетних! Она и туда добралась!»

Як бачимо, проблема сусідського галасу існує і з другого боку.

У приміщеннях житлових будинків і гуртожитків заборонено:

  • голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму з двадцять другої до восьмої години;
  • проводити у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні цілодобово ремонтні роботи, що супроводжуються шумом», – процитувала О. Волох пункт 9 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року № 572.

Відчуття шуму – це достатньо суб’єктивна категорія, нагадує правник. Існують приблизні усереднені орієнтири (в дБА): наприклад, людська розмова на відстані метру – 30, працюючий двигун вантажного автомобіля – 80, поріг больового відчуття – 130.

З гамірними сусідами легше домовитися, ніж притягнути до відповідальності - ФОТО
Ілюстрація з підручника “Охорона довкілля” 1987 року видання

До того ж, є перелік ситуацій, за яких режим тиші може бути законно порушено:

  • коли працюють екстрені служби в умовах лих, аварій, подій;
  • при наданні медичної допомоги, при оперативній роботі представників органів правопорядку (наприклад, при затриманні правопорушника або при попередженні правопорушення);
  • при запобіганні аварійних ситуацій, усунення вогневих ризиків, інших факторів, які можуть спричинити за собою пошкодження майна або нести загрозу життю людей; при проведенні термінових (аварійних) робіт із залученням техніки (наприклад, при аварії на магістральному трубопроводі, газопроводі тощо);
  • під час проведення заходів за участю численної публіки: мітингів, демонстрацій, які проводяться з відома муніципалітетів;
  • при запуску святкових феєрверків, які узгоджені з органами місцевого самоврядування;
  • якщо «гучні» заходи не заважають оточуючим, а звуки не доносяться назовні.

Регулюються норми галасу Державними санітарними нормами допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови.

Для вимірювання рівня шуму існує спеціальний шумовимірювальний прилад, акцентує О. Волох.  Попередньо перевірити рівень шуму можна, встановивши будь-який додаток для вимірювання рівня шуму на смартфон та зробивши скріншот, рекомендує пані Волох.

Професійно рівень шуму вимірюють фахівці Кам’янського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області.

Отже, довести, що галас у сусідів, який комусь заважає, є порушенням закону – ціла процедура…

Автор спитав у кількох професійних психологів, що б вони порекомендували людям, яким заважає сусідський галас. Один не відповів зовсім, інші порекомендували терпіти та домовлятись із сусідами.