Як не втопитись, купаючись в околицях Кам’янського

Як не втопитись, купаючись в околицях Кам’янського

З початку сезону втопилось стільки відпочиваючих, що рятувальники змушені нагадувати про безпеку поводження на воді.

Автор: Валентин Фіголь.

Сценарії нещастя

Правила безпеки на воді, як і будь які правила безпеки, писані на гіркому досвіді багатьох загиблих. Пишуть правила, зазвичай, ті, хто рятує людей. Автору доводилось кілька разів рятувати потопаючих і не раз бачити, як витягають потопельників…

Рятувальники починають свої рекомендації з заборони купатись там, де нема офіційних пляжів з спеціально відведеними для купання місцями. Але в Кам’янському та його околицях найпопулярніше місце відпочинку якраз там, де нема офіційного пляжу. Так, Єлізаветівський котлован не є офіційним місцем для купання, і лівобережний дренажний канал – також… Єдиний офіційний пляж з місцями дозволеного купання – міський пляж біля Дніпробуду.

Кожен нещасний випадок на воді – індивідуальний, але можна виділити кілька найбільш розповсюджених сценаріїв потоплення.

Як не втопитись, купаючись в околицях Кам’янського - ФОТО

Діти найчастіше топляться біля берега – в місцях, де нерівномірна глибина та проблемне дно водойми. Проблемне дно – це водорості та сміття, корчі, грузький мул тощо. Потрапивши зненацька в яму глибиною біля свого зросту, дитина від несподіванки наковтується води, захлинається і задихається, втрачає свідомість від нестачі кисню і тоне. На все нещастя досить хвилини: мозок без свіжої порції кисню вимикається приблизно через 45-60 секунд. За приблизно 8 хвилин після втрати свідомості в мозку починаються незворотні руйнації. Тому у пізно витягнутих потопельників можуть бути порушення діяльності мозку та нервової системи.

Дорослі тонуть по-різному. Частіше за все – у нетверезому стані. Отруєний алкоголем мозок заважає реально оцінювати ситуацію – людина може банально переоцінити свої можливості, заплисти далеко і втопитись від знемоги. Заморився, почав занурюватись під воду, під час рефлекторного вдихання захлинувся, з переляку почав метушитись, сьорбнув ще води легенями – і мозок вимикає свідомість…

Можна втопитись, пірнувши в незнайомому місці. Вдаритись під водою об дно чи якусь перешкоду у вигляді корча – цього буде достатньо, щоб переляк змусив зробити рефлекторний вдих, набираючи в легені воду… А можна вдаритись так, що втратити свідомість або отримати серйозну травму…

Як не втопитись, купаючись в околицях Кам’янського - ФОТО

Часто купальщика підводить серце. Навіть здорове треноване серце дорослої людини може не витримати, якщо в спеку попити горілки з пивом, закусюючи шашликом, а потім пірнути в прохолодну воду. Від перепаду температур може статись серцевий чи м’язовий спазм, який не дасть рухатись у воді і триматись на поверхні.

І, звичайно, небезпечні жарти на воді. Зненацька вкинутий у водойму може з переляку так ковтнути води, що захлинеться нею і піде на дно одразу, як камінь. Поки жартуни реготатимуть, жертва може втратити свідомість під водою…

Порятунок своїми руками

Якщо вам доведеться рятувати потопаючого, варто зробити це правильно. Інакше не лише людину не врятуєте, а й самі опинитесь у ролі жертви стихії.

Бо потопаючий, як відомо, хапається за соломинку. І з переляку так вчепиться, що не дасть рятівникові рухатись, і вони потонуть разом.

Оптимально – підплисти до потопаючого ззаду, схопити його рукою попід пахвами і буксирувати до берега, пливучи на боку або на спині.

Якщо потопаючий схопив вас – негайно відчепіться. Не бійтесь викручувати руки потопаючому, щоб він вас відпустив. Можна навіть вдарити його долонею по носі – раптовий різкій біль змусить потопаючого розімкнути судомно зчеплені пальці.

Як не втопитись, купаючись в околицях Кам’янського - ФОТО

Витягнувши потопаючого на берег, слід допомогти йому відновити нормальне дихання. Ймовірно, в його легені потрапила вода. Найліпше для людини просто викашляти її, бо природа придумала кашель саме для видалення сторонніх предметів з дихальних шляхів. Тож кашляйте на здоров’я!

Якщо людина не може кашляти, тобто вода повністю заблокував дихання, можна покласти постраждалого животом на своє коліно і разів 5 вдарити по спині між лопатками. Бити слід складеною долонею навскоси в бік шиї, але обережно, щоб не вдарити по потилиці.

Цей прийом можна застосувати й до дитини, але ще обережніше.

Інший прийом: обхопити ззаду постраждалого за середину тулуба навпроти сонячного сплетіння, різко натиснути на це сплетіння і трусонути людиною, як лантухом.

Коли людина не дихає, слід одразу викликати допомогу, повідомивши, що людина не дихає. Потім можна спробувати відновити дихання непрямим масажем серця, попередньо очистивши ротову порожнину потопаючого від піску та водоростей:

  1. Розстібаємо одяг на грудях постраждалого до голого тіла.
  2. Знаходимо точку посередині грудей на товщину двох пальців вище за «сонячне сплетіння».
  3. Складаємо долоня на долоню в зазначену точку і прямими руками починаємо натискати на груди в ритмі 2 поштовхи на секунду з амплітудою приблизно 6 сантиметрів.
  4. Після 30 поштовхів робимо 3 вдихи «рот в рот» постраждалому. Продовжуємо цикли поштовхів та вдихів до відновлення дихання у постраждалого.

Коли постраждалий прийде до тями, слід заспокоїти його, повідомивши, що допомога скоро надійде.

Читайте також:

Надзвичайники області стурбовані кількістю загиблих на воді