Про небезпечні перешкоди вільному диханню нагадали лікарі Кам’янського

Про небезпечні перешкоди вільному диханню нагадали лікарі Кам’янського

Хвороби органів дихання вбивають по три мільйони людей щорічно. В період загострення респіраторних інфекцій захворювання легень особливо небезпечні, нагадують лікарі Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь.

Коли ніяк дихати

18 листопада, за рішенням ВООЗ, відзначаються Всесвітній день боротьби з хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ) та Міжнародний день відмови від куріння тютюну,  Тютюнопаління та хвороби органів дихання взаємопов’язані, нагадують лікарі КЗОЗ КМР «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту».

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я хворих на ХОЗЛ у світі  нараховується майже 210 мільйонів, з них щорічно помирає 3 млн. Серед хвороб, які відбирають найбільше людських життів, ХОЗЛ посідає четверте місце, поступаючись лише серцево-судинним, онкологічним  захворюванням та ВІЛ/СНІДу.

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) називається емфіземою та/або хронічним обструктивним бронхітом – це  захворювання легень, викликане довгостроковим вдиханням забруднюючих речовин, найчастіше сигаретного диму, які поступово і постійно знижують здатність  дихати легко і підтримувати активний спосіб життя.

Для ХОЗЛ характерно запалення бронхів, яке проявляється порушенням прохідності бронхів і зміною структури легеневої тканини: пухирці-альвеоли, в яких відбувається відбір кисню в кров’яне русло, заповнюються токсичним сміттям і перестають виконувати свої функції. Тобто людина перекачує через легені якийсь об’єм повітря, але легені не можуть вибрати з того повітря кисень, і організм страждає від гіпоксії дедалі більше.

Небезпека цієї хвороби полягає в тому, що розвивається вона досить повільно і тому непомітно. Її першими симптомами можуть бути задишка під час фізичного навантаження, відчуття дихального дискомфорту, на що людина не завжди звертає увагу. Більшість сучасних дорослих взагалі не знають, що таке нормальне повне дихання, і чи правильно вони дихають. Кашель з виділенням мокротиння, який притаманний для початкових стадій ХОЗЛ, розцінюється як звичайний кашель курця.

Більшість пацієнтів звертається до лікаря вже на етапі тяжких змін дихальних шляхів, коли вплинути на прогноз дуже складно чи навіть неможливо. Саме тому своєчасна  діагностика та вчасно розпочате лікування дають змогу зупинити прогресування захворювання.

Повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо, тому профілактичні заходи та здоровий спосіб життя мають особливе значення.

Відмовтесь від тютюнопаління

Тютюнопаління – шкідлива звичка, яка є однією із форм токсикоманії, нагадують лікарі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно помирає більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод.

Нікотин, що міститься в тютюновому димі, практично миттєво потрапляє в кровотік через альвеоли легень. Крім нікотину, в тютюновому димі міститься велика кількість продуктів згоряння тютюнового листя і речовин, які використовуються при технологічній обробці. Наприклад, в папері є аміачна селітра, а аміак отруйний для нервових клітин. Тютюновий дим подразнює дихальні шляхи та призводить до хронічного бронхіту. Наслідком є кашель курця, який посилюється вранці. Куріння може спровокувати бронхіальну астму, коронарну хворобу серця, інфаркт чи  інсульт, а ризик раку легень у курців в 20-30 разів більший ніж у тих, хто не курить.

Пасивне куріння завдає не меншої шкоди. Тютюновий дим, який видихає курець, містить ті самі шкідливі речовини, і вони так само негативно впливають на оточуючих  осіб.

Більше 7 мільйонів українців курять тютюн щоденно, акцентують лікарі.

           Щоб кинути палити, лікарі рекомендують кілька прийомів:

– виберіть те , заради чого Ви кидаєте палити (менший ризик захворіти, економічні переваги, збереження привабливості);
– призначте день припинення куріння. Оберіть  період, коли у вас не буде додаткового стресу та навантаження.  Не обирайте дату відмови у період свят;

позбавтеся усіх нагадувань про куріння. Викиньте з дому, автомобіля та робочого місця усі сигарети, запальнички та попільнички;

зробіть собі подарунок за досягнення. Це може бути купівля дрібнички, похід у кіно чи прогулянка.

«Кидати палити – це як кидати бумеранг, – коментував процес відмови від згубної звички Сергій Степанов, інструктор з гунфу з Кам’янського. – Чим дужче кидаєш – тим дужче повертається. Але, якщо просто відпустити бумеранг – він впаде і більше не повернеться». Не кидати, а просто перестати палити – ось у чому фокус, акцентував фахівець з оздоровчих практик Степанов.

Якщо ви маєте намір позбутися цієї шкідливої звички, але не можете це зробити самостійно – лікарі рекомендують звертатись  за допомогою та консультацією  до лікарів – наркологів  КНП КМР«КМЛ №1» вул. Коваленко 1, моб. тел. 098-177-97-75. Кваліфіковані фахівці допоможуть підібрати метод відмови від куріння, який підійде саме вам.