Кадровий голод в агробізнесі збільшує ціну капусти на Дніпропетровщині

Кадровий голод в агробізнесі збільшує ціну капусти на Дніпропетровщині

Кадровий голод в період збирання врожаю – один з чинників, що збільшують ціну капусти в оптовому продажу на Дніпропетровщині.

Автор: Валентин Фіголь.

Чому мало капусти

Оптова ціна кілограма капусти на Дніпропетровщині 29 листопада була 7-8 гривень, розповідають торговці. «Торік в цей період капуста в закупівлі коштувала 2 гривні за кіло», – порівнює Олександр, гуртовий торговець сільгосппродукцією. І це лише початок – капуста цьогоріч буде ще дорожчати, прогнозує він.

Причин, що привели до такої ситуації, є кілька. По-перше, аграрії відзначають менший врожай, ніж торік – через несприятливі погодні умови минулої весни. Так, цьогоріч врожайність капусти в середньому по регіону 80 тон з гектару, а торік була 120-130 тон.

Інший важливий чинник – нестача робочих рук для збирання врожаю. Навіть за платню 700-800 гривень на день фермерам важко набрати необхідну кількість сезонних робітників. Адже сотня найманців за добу збирає капусту приблизно з 3-4 гектарів. Отже, якщо у фермера десь 20 га капусти – треба не менше 5 днів, щоб зібрати врожай.

Цю сотню робітників ще треба привезти на поле – а це десяток мікроавтобусів, за кожен треба заплатити 2 тисячі гривень.

І тут знову втручаються погодні умови: в дощову, мокру погоду працювати в полі неможливо. Отже, якщо задощило не з самого ранку – гроші на вивезення робітників в поле пропадають марно…

Днями обіцяють морози й сніг – капуста, яка лишилась в полі, замерзне, припускає Андрій, фермер-«середняк» з Петриківського району.

Далі можливі два сценарії, прогнозують знавці. Перший: мерзла капуста лишиться в полі, і в гуртовому продажу її буде обмаль – отже, ціна ще ростиме. Другий сценарій: мерзлу капусту зберуть і спробують швиденько спродати, поки не погнила. Тоді в гурті сформується тимчасовий обвал цін на таку капусту, але ненадовго – поки її ще можна буде сплавити кінцевому покупцеві…

За обох сценаріїв взимку капусти буде мало, і вона дорожчатиме. Пан Олександр прогнозує, що капуста навесні 2022 року може коштувати близько долара за кілограм.

Де шукати кадри для села

Тимчасом, державна служба зайнятості допомагає фермерам втамувати кадровий голод. Цьогоріч вона укомплектувала майже 6 000 вакансій підприємств аграрної сфери Дніпропетровщини.

Протягом січня-жовтня 2021 року близько тисячі агропідприємств надали до обласної служби зайнятості майже 7 000 вакансій. З них близько 6 000 були оперативно укомплектовані.

До Кам’янського міського центру зайнятості аграрії Криничанського та Петриківського району надали 850 вакансій, з яких понад 750 укомплектовано. Переважна більшість безробітних працевлаштовано трактористами, овочівниками,  робітниками фермерського господарства, механізаторами, обліковцями та операторами полів зрошування. У рамках співпраці, коштом сільськогосподарських підприємств Криничанського та Петриківського району, для безробітних створено понад 250 тимчасових робочих місць.

Фермерські господарства та великі холдинги, як відзначають фахівці-рекрутери, мають найбільшу потребу у кваліфікованих трактористах-машиністах. Тож цього року для аграріїв Дніпропетровщини служба зайнятості перенавчила понад 700 трактористів.

Кам’янський міський центр зайнятості запрошує роботодавців усіх форм власності та сфер діяльності до тісної співпраці. Центр розташований в Кам’янському по вулиці Медична,6, тел.: 0686840362, 0569554388.