За 20 років в Україні рівень довіри до соціологічних організацій впав до мінімуму

За 20 років в Україні рівень довіри до соціологічних організацій впав до мінімуму

У грудні 2021 року 37 % українців довіряли даним соціологічних організацій, які працюють давно, 21 % – не довіряли, решта не мали певної думки з цього приводу. Наразі рівень довіри впав до мінімуму, який спостерігався на початку 2000-х років.

Про це свідчать дані регулярного опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Як зазначають автори дослідження, рівень довіри до результатів соціологічних опитувань за останні 17 років спочатку значно підвищився (з 36 % в 2002 році до 47 % в 2004 році), а потім залишався більш-менш стабільним з деякими коливаннями (49 % +- 2 %) до 2017 року, а потім знизився до 43 % в 2018 році, 42 % в 2019 році та 41 % в 2020.

Генеральний директор КМІС Володимир Паніотто визначив головні причини зниження довіри:

  • Діяльність псевдо-соціологічних компаній, які оприлюднюють фейкові дані;
  • Низький рівень соціологічної культури політиків та журналістів (вони плутають різні види рейтингів, електроральні рейтинги та довіру, порівнюють опитування за допомогою смартфонів зі звичайними телефонними опитуваннями і т.п., тому їм здається, що існує велика різниця між різними даними);
  • І що найгірше: цинічні політичні сили частіше за все використовувати брудні політтехнології: політологи, які на них працюють, ЗМІ, які їм належать, блогери в соціальних мережах свідомо знищують довіру до професійних компаній, якщо результати опитування вони вважають невигідними для своєї політичної сили (навіть тоді, коли самі вони вважають ці результати достовірними).

Опитування було проведено Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) в період з 3 по 11 грудня 2021 року на всій території України за виключенням окупованих територій. Було опитано 2000 респондентів методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера. Статистична похибка не перевищує 2,4 %.