Влада в Україні шукає способів завадити бізнесу брати на роботу ФОПів замість найманців

Влада в Україні шукає способів завадити бізнесу брати на роботу ФОПів замість найманців

Влада в Україні анонсувала «хрестовий похід на зарплатних ФОПів»: уряд хоче заборонити фізособам певної категорії працювати з юрособами, щоб завадити підприємствам брати на роботу ФОПів замість найманців, економлячи на податках.

 

Обмеження «податкових маневрів»

 

У владній команді шукають механізм, який заважатиме бізнесу брати на роботу ФОПів замість найманих працівників. Про це розповів голова парламентського комітету з питань фінансів та податкової політики Данило Гетьманцев в інтерв’ю виданню «Обозреватель».  За його словами, в Україні таких підприємців – сотні тисяч, а втрати бюджету складають до 10 млрд грн недоотриманих податків.

Про що йдеться в заяві нардепа? Зараз ФОПи третьої групи щокварталу сплачують 3% або 5% від доходу (єдиний податок) та 1430 грн (22% від мінімальної зарплати щомісяця) у вигляді єдиного соціального внеску. З найманих працівників щомісяця утримується 41,5 % від заробітної плати – ця сума містить 18% податку на дохід фізичних осіб, 1,5% на військовий збір та 22% від зарплати на ЄСВ.

Пан Гетманцев запропонував обмежити можливості компаній наймати на роботу ФОПів третьої групи.

«Звузити можливість для співпраці ФОПів на третій групі з юрособами для надання послуг. Йдеться про тих, хто не хоче сплачувати податки із зарплати та оформлює своїх працівників як «зарплатних ФОПів»», – заявив Гетманцев.

 

Елемент податкової реформи?

 

Втім, влада ще й сама не знає, як реалізувати свій намір. Бо той же пан Гетьманцев визнав, що поки не готовий предметно обговорювати цю ініціативу, і ще немає відповідного законопроєкту. Нардеп наголосив, що ініціатива влади не означатиме заборону ФОПам, що надають послуги, працювати з юрсобами,

Переведення працівників компанії на роботу через ФОП – пряме ухиляння від оподаткування, казав раніше Гетманцев. Через схему із «зарплатними ФОПами» щороку держбюджет недоотримує 10 млрд грн, йдеться у дослідженні Case Ukraine. За такою схемою працює близько 800 тисяч ФОПів, підрахував ексголова Податкової служби Євген Олейніков.

Озвучена Гетьманцевим ініціатива виникла як частина податкової реформи і має впроваджуватися разом із поступовим зниженням ефективної ставки податків на зарплату. Депутат пояснив, що ці заходи потрібні для виведення з тіні підприємців, що ухиляються від податків на зарплати.

Ще 10 січня Гетманцев анонсував плани поступово знижувати ставку податків на зарплати з 37% до 25%. Наразі ці податки складаються з єдиного соціального внеску (22%), податку на доходи фізосіб (18%) та військового збору (1,5%). Депутат пропонує знизити номінальний податок з 37% до 30%, а згодом – щороку знижувати по 1% до рівня 25%.

Ці зміни можливі 2022 році, казав він. Ефективна сума податків (37%) менша за номінальну (41,5%), бо ЄСВ нараховується на всю зарплату, а ПДФО – на розмір зарплати вже без ЄСВ.

Зниження податків – одна зі складових податкової реформи. Втрати держбюджету від зниження податків хочуть компенсувати посиленням відповідальності за ухиляння від їхньої сплати та виведенням прибутку з тіні, заявляв в середині січня заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма.

Пан Шурма пропонував запозичити досвід США і впровадити кримінальну відповідальність за податкові порушення. Ці зміни мають запрацювати з 2023 року, 2022 рік буде перехідним, говорив заступник голови ОП.

 

Сумніви та скепсис

 

Пропозиція обмежити роботу компаній з ФОПами не мають майбутнього, прогнозує перший заступник голови податкового комітету ВРУ Ярослав Железняк. «Такі зміни не мають не те що можливості пройти через парламент, а навіть можливості бути включеними у порядок денний», – заявив він.

Його підтримав податковий консультант Київського центру розвитку бізнесу, генеральний директор компанії «Е.С.Консалтинг» Олександра Томашевська. «Впевнена, що обмежень не буде найближчим часом. Оскільки ринку потрібно перетравлювати зміни, пов’язані із запровадженням РРО», – вважає вона. Заборона або обмеження роботи компаній із ФОПами ще не означає, що бізнес почне виводити цих працівників із тіні, додала пані Томашевська в коментарі для LIGA.net.

Обмеження роботи з ФОПами лише сприятиме переходу бізнесу в тінь, вважає віце-президент Українського національного комітету міжнародної торгової палати Дмитро Олексієнко (ICC Ukraine).