Про небезпеку і профілактику раку нагадали лікарі Кам’янського

Про небезпеку і профілактику раку нагадали лікарі Кам’янського

Щоб нагадувати людям про рак – його вбивчі властивості та профілактику, щороку в світі 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку. Майже в половині випадків летальний перебіг захворювання можна попередити своєчасним лікуванням, нагадують лікарі Кам’янського медцентру здоров’я та медицини спорту.

Автор: Валентин Фіголь.

Смертельно небезпечний рак

Онкозахворювання, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, посідають друге місце по смертоносності після недугів сердцево-судинної системи.

У нашому місті захворюваність на онкологічні хвороби у 2021 році становила 352,8 випадків на 100 тисяч населення. Взято на облік 766 осіб (у 2020 році – 359,7 на 100 тис. населення, взято на облік 857 осіб). Перше місце в структурі загальної захворюваності займав рак шкіри, на другому місці – рак молочної залози, на третьому – рак легень, на четвертому – рак ободової кишки, на п’ятому – рак тіла матки. В занедбаному стані виявлено 16% випадків.

Згідно з оцінками спеціалістів Всесвітньої організації охорони здоров′я, більш 40% всіх випадків раку можливо попередити. Лікарі нагадують: найкращим шляхом попередження як онкологічних, так і інших захворювань є профілактична поведінка – здоровий спосіб життя. Куріння, вживання алкоголю, ожиріння, малорухливий спосіб життя, стреси, надмірне перебування на сонці – фактори виникнення захворювання.

Про небезпеку і профілактику раку нагадали лікарі Кам’янського - ФОТО

Вчасна діагностика допоможе врятувати життя, акцентують лікарі. За умови діагностування на ранніх стадіях, у багатьох випадках рак можна повністю вилікувати. Однією з провідних проблем онкологічної допомоги є значний рівень занедбаності випадків раку.

На переконання лікарів, єдиний метод боротьби із захворюванням на рак  − лікування у медичному закладі. Самолікування неперевіреними методами та порадами «спеціалістів» з інтернету веде до прогресування хвороби та неможливості   лікування.

Підступність онкозахворювань

Як приклад того, яким підступним може бути онкозахворювання, лікарі  Центру навели рак шийки матки. У світовому масштабі він займає друге місце за ступенем поширеності серед злоякісних утворень у жінок і третє місце після раку молочної залози і раку легенів серед основних причин смертності жінок від онкопатології.  У нашому місті у 2021 році на рак шийки матки захворіло 27 жінок. Захворювання у запущеному стані виявлено у 12,5%.

Рак шийки матки є серйозною загрозою не тільки здоров’ю, але й життю жінки, оскільки на ранніх стадіях, коли хвороба піддається лікуванню, клінічні прояви залишаються прихованими.

Переважна більшість випадків захворювання пов’язані із зараженням вірусом папіломи людини (ВПЛ), який є надзвичайно поширеним. Найчастіше він передається під час статевого контакту. Більшість людей інфікуються вірусом папіломи людини невдовзі після початку статевого життя.

Без інфікування вірусом папіломи людини рак шийки матки не виникає, з іншого боку – тільки одного інфікування теж недостатньо для виникнення хвороби.

Щеплення проти ВПЛ ― доведена та ефективна профілактика раку шийки матки. Вона на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень. Щеплення дівчатам рекомендують робити у віці 9–14 років ще до початку статевого життя.

Також захворювання не передається спадково.

Рак шийки матки може довго не проявляти ознак і симптомів або ж вони можуть бути не очевидними. Найбільш поширені з них – некомфортні відчуття під час статевого акту, підозрілі виділення. Хоча б один з цих симптомів – достатній привід для негайного звернення до лікаря!

Своєчасне виявлення і лікування запальних і передракових захворювань шийки матки – один з головних методів профілактики раку шийки матки.

Необхідну консультацію можна отримати у сімейного лікаря чи звернувшись для обстеження в онкодиспансерне відділення КНП КМР «Міська лікарня №9» за адресою: вул. Йосипа Манаєнкова, 24 (3 поверх стаціонарного корпусу); телефон для довідок: 068 796 49 43.