Як захистити тварин від жорстокого поводження «за зачиненими дверима» в Кам’янському

Як захистити тварин від жорстокого поводження «за зачиненими дверима» в Кам’янському

Одним із поширених і складних для доказування випадків жорстокого поводження з твариною є знущання за «зачиненими дверима»: в будинку або квартирі, а також на приватній ділянці. Що робити, якщо ви стали свідком жорстокого поводження господарів, наприклад – ваших сусідів, зі своїм вихованцем?

Автор: Валентин Фіголь.

«Я не знаю, що він там робить з собакою, але вона в нього не гавкає, не виє, а кричить криком!.. – розповіли про ситуацію мешканці багатоповерхівки в Кам’янському. – Видно, тварині непереливки, бо на вулиці вона боїться хазяїна: він на неї покрикує, а вона аж присідає й повискує жалібно…» На вулиці люди ще не бачили, щоб господар бив собаку або якось знущався з неї, але з помешкання часом долинають звуки, які дають сусідам підстави підозрювати громадянина в жорстокому поводженні з твариною.

«Процесуально дуже важко рятувати тварин в умовах приватної власності, – ділиться досвідом Ярослава Шкутова, зоозахисниця і правник за фахом. – В моїй практиці ще не було випадку, щоб поліція отримала доступ до житла».

Покрокову інструкцію того, як допомогти бідолашній тварині в подібному випадку, розроблено за рекомендаціями зоозахисників Кам’янського та активістів руху «ЮА-Енімалс».

Насамперед, потрібно зафіксувати факт жорстокого поводження на фото- або відео: у яких умовах тварина перебуває на подвір’ї або як чутно тварину біля квартири або через стіни у вашій квартирі. Далі треба повідомити про випадки знущання представників зоозахисних організацій, волонтерів, служби органів місцевого самоврядування. В Кам’янському є притулок для домашніх тварин на вулиці Широкій, 92, телефон 067 386 38 29.

Наступним кроком має бути виклик поліції за номером “102”. Якщо поліція не приїжджає, потрібно залишити скаргу за номером “102” або “0-800-50-02-02” і чекати на патруль. Бажано долучити свідків – сусідів, родичів і волонтерів. Якщо власник відкрив двері, наполягайте на огляді та вилученні тварини. Якщо тварина жива, не має ознак тілесних ушкоджень і каліцтва, працівники поліції, за наявності доказів, уповноважені скласти протокол за ст. 89 КУпАП (“Жорстоке поводження з тваринами”) та вилучити тварину як об’єкт правопорушення до рішення суду про її конфіскацію.

Якщо тварина має ознаки тілесних ушкоджень, каліцтва, або є підстави вважати, що тварина мертва, треба наполягати на виклику слідчо-оперативної групи (СОГ), проведенні огляду тварини та огляду житла (згідно зі ст. 237 Кримінального процесуального кодексу України). У цьому випадку вчинено або вчиняється замах на кримінальне правопорушення (ст. 299 ККУ “Жорстоке поводження з тваринами”) і слідчий має право зайти в житло без рішення суду (рішення суду отримується після огляду).

Якщо власник не відчиняє двері, проте чути крики чи якісь звуки, що свідчать про знущання з тварини, тобто у вас є підстави вважати, що коїться злочин або замах на злочин, потрібно викликати СОГ та заходити у квартиру/домоволодіння, щоб припинити злочин або замах на злочин (це крайня потреба, щоб перешкодити діям злочинця).

У разі прибуття поліції варто повідомити працівників поліції про їхній обов’язок припиняти злочини та право входити для цього до житла без рішення суду. Якщо власник знущається з тварини, проте саме зараз нічого про це не свідчить, потрібно написати заяву про вчинення адміністративного правопорушення до поліції або звернутися із заявою про злочин для встановлення обставин.

У разі бездіяльності поліціянтів слід оскаржувати її до обласного управління поліції та/або до суду. Рекомендовано також фіксувати на фото- та відеозапис факти знущання, усі дії працівників поліції та власні дії.