В кого у Кам’янському у воєнний час держава може забрати автомобіль

В кого у Кам’янському у воєнний час держава може забрати автомобіль

В кого з мешканців Кам’янського і за якою процедурою держава може вилучити автомобіль в період воєнного стану, розповідають правники державної служби безоплатної правової допомоги.

Автор: Валентин Фіголь.

Острах щодо появи в державних службовців необмежених прав на відчуження майна громадян сьогодні заважає декотрим водіям їздити на своїх автомобілях, особливо з одного населеного пункту до іншого.

Дійсно, в умовах воєнного стану військове командування може здійснювати, зокрема, примусове відчуження (реквізицію) майна, що перебуває у приватній власності мешканців, відповідно до ст.41 Конституції України, ст.353 ЦК України, ст.8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» (далі – Закон 389) та ст.3 ЗУ «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі – Закон 4765).

24 лютого 2022 року указом Президента № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан.

З аналізу норм законодавства, підкреслюють правники Кам’янського державного центру надання безоплатної правової допомоги, випливають 4 обов’язкові умови для реквізиції майна:

  1. Відчуження майнаприватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст.1 та 9 Закону 4765).
  2. Рішення може прийматися виключно вищим командуваннямЗбройних сил України або окремо визначених їх підрозділів (ст.3 Закону 389) та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення (ст.4 Закону 4765).

Начальник патруля, старший вартовий, командир загону територіальної оборони, тощо, не наділені таким правом.

  1. Реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням правочину. Момент вилучення засвідчується підписаннямакта встановленого зразка, із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації, тощо (ст.7 Закону 4765).
  2. Перед відчуженням здійснюється оцінка ринкової вартості майна, оригінал висновку про яку надається власнику. Розмір оцінки може бути оскаржено в суді (ст.8 Закону 4765).

Дії посадових осіб по вилученню авто з порушенням однієї з 4-х умов є незаконними.

Законне вилучення авто для воєнних потреб безпосередньо на дорозі, під час переміщення приватних осіб, технічно неможливе.

Водночас держава не в змозі гарантувати належну поведінку членів воєнізованих формувань противника та недобросовісних мешканців. За таких умов дії ініціатора є самовільними, а застосування примусу кримінально караним.

Якщо авто реквізують, рекомендується прослідкувати за дотриманням 4-х описаних умов. Зокрема ретельну увагу слід приділити оформленню акта про примусове відчуження майна. Примірник акта та висновку про оцінку варто зберігати у себе для отримання компенсації або повернення майна у майбутньому. Після припинення воєнного стану питання вирішується через військовий центр комплектації та соціальної підтримки (комісаріат).