В Україні можуть скасувати державну підсумкову атестацію (ДПА) у 2022 році

В Україні можуть скасувати державну підсумкову атестацію (ДПА) у 2022 році

Законопроект про скасування ДПА в 2022 році для тих, хто завершує здобуття повної загальної середньої освіти, вже отримав на розгляд комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій.

Автор: Валентин Фіголь.

Законопроект зазначає, що проходити ДПА школярі зможуть за бажанням. Так народні депутати хочуть запобігти поширенню COVID-19. Однак, освітній омбудсмен Сергій Горбачов проти такого кроку. Українські ЗМІ розповідають головне про законопроєкт та чому освітній омбусмен його не підтримує.

Що пропонують нардепи

10 лютого комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій отримав на розгляд законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Ініціатори законопроєкту пропонують:

  • звільнити від ДПА здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році. Це стосується 11-класників та студентів коледжів, які також мають пройти ДПА і отримати свідоцтво про повну загальну середню освіту;
  • дати право пройти ДПА, зокрема і в формі ЗНО, тим, хто виявить таке бажання.

Ухвалити таке рішення нардепи хочуть «у зв’язку із здійсненням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID19)».

У пояснювальній записці до законороєкту також зазначається, що під час написання законопроєкту його ініціатори враховували складну прогнозованість епідеміологічної ситуації, а також те, що у 2020/2021 навчальному році навчання відбувалась частково дистанційно.

Нардепи прогнозують лише два наслідки ухвалення закону, обидва пов’язані з коронавірусом:

  • мінімізацію ризиків захворювання під час проходження ДПА учнів та студентів;
  • забобігання подальшому поширенню COVID-19.

Освітній омбудсмен проти

Однак, освітній омбудсмен С. Горбачов категорично проти скасування ДПА у цьому році. У повідомленні на своєму офіційному сайті він зазначає, що у 2020-2021 роках це був вимушений крок у зв’язку з епідемічною ситуацією.

«Скасовувати третій рік поспіль цей важливий інструмент оцінювань навчальних результатів учнів базової та старшої школи, на мою думку, означає поглибити незнання щодо якості української освіти, яка від початку пандемії й так зазнала суттєвих втрат», – вважає освітній омбудсмен.

І додає, що ніхто не знає, скільки триватиме пандемія. А щорічне скасування ДПА для 11-класників, навіть якщо вони складають його в базовій школі (9 класі), не дозволить оцінити якість знань в абсолютному вимірі та побачити об’єктивну картину знаннєвих втрат по країні.

«Для системи освіти важливо після кожного рівня освіти чітко знати, чому саме навчилися наші діти, де у знаннях є прогалини, щоб розуміти, що змінювати в освітній системі, змісті освіти, методиках. ДПА і є тим інструментом, який дозволяє оцінити результати, котрі ми отримали за певний період шкільного навчання», – наголошує пан Горбачов.

Крім того, зауважив омбудсмен, батьки скаржаться на зниження рівня знань своїх дітей через дистанційне навчання. Причинами цього є:

  • нерівний доступ дітей до освіти;
  • відсутність або нестача комп’ютерного обладнання;
  • незадовільна якість інтернету або його відсутність;
  • психологічні особливості щодо сприйняття інформації дітьми різного віку;
  • незадовільна якість навчального процесу з боку деяких педагогів;
  • втрата мотивації до навчання здобувачами освіти.

«Наразі ні заклади освіти, ні держава не володіють інформацією про ці втрати й відповідно не можуть виробити певний план їх компенсації та компенсувати ці знання», – каже освітній омбудсмен.

Тому він звернувся до народних депутатів та Міністерства освіти і науки із закликом ще раз ретельно зважити всі «за» і «проти» – і не скасовувати державну підсумкову атестацію у 2022 році.