День боротьби з недугами серця та епілепсією відзначають 14 лютого лікарі Кам’янського

День боротьби з недугами серця та епілепсією відзначають 14 лютого лікарі Кам’янського

Щороку 14 лютого, крім Дня святого Валентина, відзначається День поширення інформації про вади (пороки) серця. Сердечка цього дня нагадують не тільки про романтику, а й про серйозну кардіологічну проблему.

До того ж, щороку в другий понеділок лютого світ відзначає Міжнародний день боротьби з епілепсією. У 2022 році цей день припав на 14 лютого.

Серце не знає спокою

Вади серця – це захворювання, спричинені порушенням структури серцевих клапанів або звуженням отворів, які ними закриваються. Вони бувають вродженні і набуті, нагадують фахівці Кам’янського КЗОЗ КМР «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту».

Вади серця посідають перше місце серед усіх вроджених аномалій розвитку, котрі призводять до дитячої смерті. Щороку в Україні народжується близько 5 000 дітей із вадами серця, з них 35-40 % перебувають в критичному стані з перших днів життя та потребують корекції.

Вроджені вади виникають через перенесені мамою під час вагітності вірусні інфекції (кір, краснуха, вітряна віспа, паротит), алкогольну і наркотичну залежність матері чи батька, вживання деяких лікарських препаратів під час вагітності, хромосомні аномалії (синдроми Дауна, Едвардса, Патау), ендокринні захворювання у батька чи матері, спадковість.

У виникненні набутих вад серця головна роль належить ендокардиту – запаленню серцевої оболонки. Також набуті вади серця можуть бути наслідком атеросклерозу, сифілісу, захворювань сполучної тканини (ревматоїдний артрит тощо), травм.

Для профілактики набутих вад важливо своєчасно лікувати всі гострі та хронічні захворювання серця. При виявленні у хворого вади серця,  йому необхідно  вести здоровий спосіб життя, а саме: уникати тяжких фізичних навантажень, раціонально харчуватись, нормалізувати вагу тіла, відмовитись від куріння і зловживання алкоголем.

Своєчасне звернення пацієнта до лікаря на ранніх стадіях захворювання та вчасна діагностика є запорукою подовження життя при вадах серця.

Про епілепсію – без містики

Епілепсія здавна була для людей загадковим захворюванням, якому приписували містичний зміст. Цю хворобу супроводжували страх, нерозуміння, соціальна ізоляція. На жаль, схожа ситуація зберігається й зараз. Пацієнти з епілепсією та члени їхніх родин часто страждають від стигми та дискримінації.

Епілепсія – найпоширеніше неврологічне захворювання у світі. Вона проявляється судомними нападами, спричиненими аномальною активністю клітин кори головного мозку. Ці напади майже завжди є несподіваними як і для самого хворого, так і для оточуючих.

Травми головного мозку є частою причиною епілепсії. Тому у випадку травми лікарі рекомендують своєчасно звертатися по медичну допомогу.

Здорове харчування, достатня фізична активність допоможуть запобігти виникненню епілепсії у більш зрілому віці.

Поширеною причиною епілепсії в усьому світі є цистицеркоз – паразитування у тканинах і органах людини личинкової стадії свинячого ціп’яка (цистицерків, Cysticercus cellulosae). Найчастіше цистицерки вражають мозок, очі та м’язи. Отож необхідно дотримуватися правил особистої гігієни і належним чином готувати їжу.

Деякі проблеми під час вагітності та пологів теж можуть призвести до епілепсії. Належна перинатальна допомога убезпечить від розвитку епілепсії, зумовленої пологовими травмами.

Кожен може стати свідком епілептичного нападу, а надавши правильно невідкладну допомогу, Ви можете врятувати  чиєсь життя.

Надання домедичної допомоги постраждалим під час епілептичного нападу:

– викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;

– надавати домедичну допомогу на місці випадку, крім ситуацій, коли місце є небезпечним;

– подивитися на годинник і зафіксувати час від початку до кінця активних судом;

– не намагатися силоміць стримувати судомні рухи постраждалого;

– вкласти постраждалого на рівну поверхню, підкласти під його голову м’які речі з метою попередження травм голови;

– розстебнути одяг постраждалого;

– повернути постраждалого на бік для попередження потрапляння до верхніх дихальних шляхів слини, крові тощо;

– не слід розкривати рот у постраждалого за допомогою підручних засобів;

– не потрібно силоміць вливати рідину чи будь-які ліки до рота постраждалого під час судом;

– після припинення судом оглянути постраждалого, визначити наявність свідомості і дихання, за відсутності дихання розпочати серцево-легеневу реанімацію;

– забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

– у разі погіршення стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонувати у диспетчеру екстреної медичної допомоги.