Нюанси ціноутворення на Дніпропетровщині в воєнний час

Нюанси ціноутворення на Дніпропетровщині в воєнний час

Про причини подорожчання продуктів харчування в воєнний час розповідають підприємці Дніпропетровщини.

Автор: Валентин Фіголь.

«Кому війна – а кому нажива!..» – коментує дехто з українців подорожчання продуктів харчування в останні тижні. Підприємці, які вирощують їжу та продають її, намагаються пояснити споживачам причини зростання ціни.

«Дизпаливо подорожчало приблизно на чверть – отже, привезти харчі зі складу вже коштує більше», – пояснює Олександр, гуртовий торговець овочами та фруктами.

До того ж, бойові дії в Україні значно ускладнили логістику товарних перевезень. Подекуди просто небезпечно їздити через стрілянину…

«Ситуацію ліпше розумієш, як бачиш на трасі автомобілі, які їдуть з півдня, – розповідає пан Олександр. – Їдуть авто з вибитими вікнами, зі слідами пошкоджень від пострілів та вибухів. Особливо моторошно бачити на побитих, постріляних машинах напис «діти»…»

Війна завдає чималих прямих втрат сільгоспвиробникам. Наприклад, від ворожих обстрілів постраждав найбільший в Україні гуртовий овочевий ринок у Копанях на Херсонщині. Днями агресор ракетами розбив великий овочевий склад, в якому тільки капусти було близько 20 тисяч тон… І подібних прикладів чимало.

«Загнав у Запоріжжя машину овочів, а місто на 2 доби закрили на комендантський час, – ділиться клопотами торговець. – Ніяк продати товар, отже – нема грошей для закупівлі нових продуктів, процес завмер…».

До того ж, аграрії сьогодні активно готуються до весняно-польових робіт. «Добрива, агрохімія, техніка, обладнання для поливу – ціна на все прив’язана до вартості долара чи євро, а вони значно подорожчали…»

Отже, аграрії теж змушені підіймати ціни на їжу, щоб компенсувати збільшення своїх витрат. Бо закупити все необхідне для посівної треба, інакше врожаю не буде.

«Сьогодні всі учасники ринку розуміють, в якому хто опинився положенні, – коментують аграрії ситуацію. – Хтось розуміє і поводиться по-людськи, даючи партнерам змогу виживати. А хтось користується ситуацією і намагається витиснути з неї всі переваги особисто для себе. Війна швидко виявляє, хто тобі друг, а хто – зовсім навпаки!»