Перекупники знижують закупівельні ціни, ставлячи фермерів Дніпропетровщини на межу виживання

Перекупники знижують закупівельні ціни, ставлячи фермерів Дніпропетровщини на межу виживання

Перекупники сільгосппродукції перекладають тягар витрат на фермерів, знижуючи закупівельні ціни. Це ставить на межу виживання малий та середній агробізнес, кажуть аграрії Дніпропетровщини.

Автор: Валентин Фіголь.

Обвал закупівельних цін

Закупівельна ціна зернових у квітні в Україні на третину нижча за довоєнну і не перевищує собівартості врожаю 2021 року. А м’ясо посередники закуповують у селян удвічі дешевше, ніж було у січні-лютому.

Про це розповідають фермери Дніпропетровщини. Продати дорожче свою продукцію сьогодні в Україні вони не можуть.

Цінова політика трейдерів-перекупників ставить на межу виживання малий та середній фермерський бізнес. За даними Києвської школи економіки, фермери, які обробляють до 500 га землі, виробляють понад 50% валового випуску всієї української сільгосппродукції.

Водночас подорожчання продуктів більш ніж на 20% тільки посилює подив наших фермерів: куди йдуть їхні дешеві товари, доки зростають ціни на прилавках?

«Зараз ціни на соняшник на 2 тисячі гривень нижчі за тонну, ніж витрати на його вирощування та збирання у 2021 році», – каже фермерка Оксана з Дніпропетровщини.

Фермер Роман розповів, що за продовольчу пшеницю спекулянти йому пропонують 5,5-6 тисяч гривень за тонну, тоді як до війни було 8,8-9 тисяч, за соняшник зараз просять 13 -14 тисяч гривень проти довоєнних 19 тисяч за тонну.

Ціни впали у всій Україні, підтверджують в Українському клубі аграрного бізнесу (УКАБ). Фермер з Київщини, чиє господарство розташоване у Бородянці, розповів, що впали ціни також на м’ясо. «Перекупники пропонують за корову 32 грн/кг, раніше – 65-68 грн/кг, а за бичків – 45 грн/кг проти 75-78 грн/кг», – каже пан Батов.

«Я не розумію, чому подешевшали зернові в Україні, коли ціни на кінцевий продукт на прилавках магазинів зросли й вартість зернових у світі зросла», – дивується пані Оксана.

Про те, що продукти дорожчають, у квітні звітувала Держпродспоживслужба. Її перевірки роздрібних магазинів показали, що з 23 лютого до 4 квітня ціни зросли майже на всю соціальну продукцію: хліб житньо-пшеничний – на 12,5%, пшеничний – на 28%, гречка – на 25,5%, макарони – на 24,5%, олія – на 11,9%, цибуля – на 27,2%.

Зростають також світові ціни на зернові. У березні ціна на пшеницю зросла на 25% – до $450 за тонну, повідомляли в профільній асоціації Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ).

Резони спекулянтів

Перекупники називають дві основні причини зниження цін на зернові. Перша – перенасичення ринку через суттєве скорочення експорту, каже Олександр, гуртовий торговець сільгосппродукцією.

Чорноморські порти України заблоковані Росією, а через них йшло 90% зернових за кордон – що в грошах, що в тонах, пояснювала раніше Олена Нероба, менеджерка з розвитку бізнесу брокерської компанії Maxigrain. Це означає, що на складах й у сховищах накопичився надлишок товару.

Крім великих залишків, в Україні впав і попит, оскільки з країни вимушено виїхали 5,1 млн жителів (дані ООН на 23 квітня). За прогнозами, через міграцію споживання може впасти на 7-10%.

Щодо падіння закупівельних цін на м’ясо, фахівці називають інші причини. 5 березня уряд заборонив експорт м’яса великої рогатої худоби. «З урахуванням обмеженої купівельної спроможності населення і тим, що яловичина є найдорожчим видом м’яса, на ринку з’явилися його надлишки», – пояснює аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Друга причина падіння закупівельних цін – зростання витрат на логістику всередині країни та під час експорту. У перші два тижні бойових дій ціни на логістику зросли вдвічі-вп’ятеро, кажуть перекупники – залежно від регіону.

Одна зі складових витрат – маршрути, через війну відстані збільшилися. Крім того, не на всіх АЗС відпускають пальне, а якщо й відпускають, то в обмеженій кількості.

Збільшують витрати та простої у місцях відвантаження та в дорозі через черги в пунктах пропуску. І це ще одна проблема для фермерів-виробників.

Раніше витрати на логістику в Україні становили $30 за тонну (експорт через порт), а зараз, щоб це зерно відвезти до портів Констанца (Румунія) або Варна (Болгарія) наземним транспортом, логістичні витрати зросли до $100-120 за тонну, розповідають зернотрейдери.

Зернотрейдери  зростання витрат на логістику перекладають на плечі виробника. Фермери не розуміють, чому мають брати на себе витрати на логістику. «У нас теж зросли витрати – ми самі доставляємо зернові на склади переробників. Крім паливно-мастильних матеріалів подорожчали добрива, системи захисту рослин, посівний матеріал. Фермери можуть опинитися на межі банкрутства», – каже фермерка Оксана.