Які препарати з конопель збираються легалізувати в Україні, пояснили лікарі Кам’янського

Які препарати з конопель збираються легалізувати в Україні, пояснили лікарі Кам’янського

Намір влади легалізувати медичні препарати з конопель та наукові дослідження властивостей цієї рослини гаряче обговорюються в суспільстві. Що ж насправді стане доступним у випадку такої легалізації, пояснили фахівці Кам’янського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Автор: Валентин Фіголь.

7 червня  2022 року Кабмін підтримав законопроєкт, який дозволить забезпечити повний цикл виробництва медпрепаратів з конопель в Україні. 14 червня проєкт №7457 одностайно підтримав Комітет ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Новий законопроєкт пропонує легалізувати лише медичний канабіс, наголошують лікарі з Кам’янського. Поки що не йдеться про легалізацію рекреаційного вживання конопель – коли люди вживають канабіс заради розваги та відпочинку.

Що таке медичний канабіс, як канабіноїди впливають на людину та чи безпечно їх вживати?

Рослина конопель містить понад 100 різних біологічно активних речовин канабіноїдів, які по-різному впливають на організм людини. У медицині використовуються лише дві сполуки –  канабідол і дельта-9-тетрагідроканабідол (ТГК). Канабідол не є психотропною речовиною, а ТГК має незначні п’янкі властивості. Співвідношення канабідолу і ТГК у рослинах конопель відрізняють сорти медичного та немедичного канабісу. Рослини, які містять багато канабідолу, практично не мають ТГК, тому при вживанні медичного канабісу пацієнти рідко або взагалі не відчувають сп’яніння.

Чи існує звикання до конопель – одне з основних питань дебатів громадськості. Науковці стверджують, що у близько 30% людей, які вживають коноплі, може розвиватися психологічна залежність, підлітки – у групі ризику.  

Медичний канабіс, в першу чергу, допоможе тяжкохворим і паліативним пацієнтам менше страждати від болю і він безумовно безпечніший, ніж опіоїди. Його неможливо передозувати, а звикання, якщо і виникає, то у набагато легшій формі.

Медичний канабіс можна застосовувати для полегшення самопочуття пацієнтів при таких захворюваннях як хвороба Альцгеймера, ВІЛ/СНІД, рак, сильний хронічний біль, розсіяний склероз і спазми м’язів, епілепсія,  депресія, тривожність, посттравматичні стресові розлади військових, а також псоріаз.

До цього часу у медичній практиці можна було застосовувати лише деякі імпортовані препарати на основі канабісу, які застосовують для лікування розсіяного склерозу, фармакорезистентної епілепсії, а також подолання наслідків хіміотерапії в онкохворих. Однак, імпортовані препарати коштували від 600 до 2000 доларів. Це було не по кишені багатьом пацієнтам. Тому забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабіноїдів в Україні повинно зробити їх доступними більшості споживачів.

«Однозначно має бути встановлено жорсткий контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів на основі канабісу. Ринок медичного канабісу має бути прозорим та контрольованим, а умови обігу  повинні бути такими, щоб повністю унеможливити перетворення легального ринку медичного канабісу в Україні на ринок збуту наркотиків», – сподівається Тетяна Мухарська, головний лікар КЗОЗ КМР «Міський медичний центр  здоров’я та медицини спорту».

Після легалізації медичної марихуани, вважають фахівці Центру, люди, які живуть з тяжкими захворюваннями, отримають доступ до ефективного лікування. Медичні працівники отримають змогу поліпшувати стан пацієнтів, а не просто фіксувати та спостерігати за його погіршенням.