Як захиститися від спеки та що робити при запамороченні

Як захиститися від спеки та що робити при запамороченні

Автор: Валентин Фіголь

Запаморочення – неприємність, яка може трапитись будь з ким в спекотну погоду. Як захиститись від запаморочення самотужки, рекомендують фахівці з Кам’янського.

Несподіване погіршення самопочуття, запаморочення та втрата свідомості – традиційна халепа спекотного сезону. Статися це може будь-де: на роботі, в транспорті, на вулиці або в громадському місці… Днями автору довелось допомагати жінці, яка зомліла у рейсовому автобусі.

Причин для раптового погіршення самопочуття вистачає. Від хронічних хвороб до інфекцій – спека загострює будь-які некомфортні стани, нагадують фахівці Кам’янського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Часто раптові напади запаморочення можуть бути викликані зміною артеріального тиску. А також – різкими перепадами атмосферного тиску при зміні погоди.

Фахівці радять пам’ятати про благодійний вплив затінку, свіжого повітря та води. Водою з пляшки можна, у випадку погіршення самопочуття, поливати собі обличчя, голову та шию. Можна намочити хустку та прикласти до обличчя або шиї – це полегшить стан і не дасть зімліти. Те саме можуть робити й оточуючі, щоб допомогти зімлілому: розстебнути одяг, помістити в затінок, побризкати водою…

При різкому погіршенні стану здоров’я найголовніше – забезпечити насичення організму киснем. В першу чергу, цього потребує головний мозок, який споживає 20% всього кисню, який ми вдихаємо. До мозку кисень потрапляє з кров’ю по судинах, які проходять через шию. І ці судини часто бувають здавлені напруженими м’язами шиї. Виникає м’язовий спазм, і через кисневе голодування мозку ми відчуваємо запаморочення.

Розминка м’язів вивільняє кровоносні судини і затиснені нервові закінчення, усуває м’язовий спазм. При перших симптомах запаморочення фахівці рекомендують сісти й розім’яти собі пальцями потилицю та шию зверху донизу, ніби віджимаючи воду з-під шкіри. Потім варто розтерти потиличні горби, вуха та скроні, чоло та зону навколо очей, кінчик носа.

Схожу технологію у випадку раптового погіршення самопочуття рекомендує і фахівець з бойових мистецтв тренер Євген Ґедзь. Азіати називають це «сухим вмиванням»: треба енергійно розтерти долоні й потім розтерти собі обличчя, вуха, голову й шию так, ніби ми вмиваємось. В цьому випадку полегшення настає завдяки стимуляції кровообігу в рефлекторних зонах голови й шиї, які впливають на тонус всього організму.

Ще для самодопомоги при запамороченні масажисти рекомендують самомасаж рефлекторної зони між великим та вказівним пальцями руки. Ця точка досить болюча при натисканні, але натискання на неї протягом 7-10 секунд збуджує організм, стимулюючи нервові імпульси.