Про Стамбульську конвенцію та захист жінок від насильства в Кам’янському

Про Стамбульську конвенцію та захист жінок від насильства в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь.

Стамбульська конвенція захистить жінок від домашнього насильства, вважають правники Кам’янського бюро надання безоплатної правової допомоги.

Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи щодо насильства проти жінок і домашнього насильства, підписана у Стамбулі 11 травня 2011 року. Для чого вона Україні, розказала завідувачка сектора Кам’янського бюро правової допомоги Лілія Осипьонок.

Ратифікацію Стамбульської конвенції підтримала в липні Верховна Рада України голосами 259 народних депутатів, документ набере чинності 1 листопада 2022 року

Наша держава визнає, що метою Конвенції є захист жінок від усіх форм насильства, недопущення, кримінальне переслідування та ліквідація насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинено також стосовно чоловіків і дітей (хлопців і дівчат).

У зв’язку зі збройною агресією росії на території України це питання загострилося. Наразі виконання Україною зобов’язань, передбачених Конвенцією, на тимчасово окупованих територіях не гарантується до повного відновлення там конституційного ладу Української держави.

Конвенція передбачає встановлення кримінальної відповідальності за основні види насильства стосовно жінок і забезпечення покарання за таке насильство. Крім того, кримінальним злочином визнається сексуальне домагання вдома, на роботі, в транспорті, на вулиці, чи де-інде, а також фізичне чи психічне насильство, примусові аборти, стерилізація та примусовий шлюб.

Ратифікація Конвенції є умовою для вступу України в ЄС.

Отже, з моменту набрання чинності Закону про ратифікацію Конвенції, Україна зобов’язується:

  • внести принцип рівних прав між жінками й чоловіками до своєї конституції чи законодавства;
  • заборонити дискримінацію жінок, зокрема шляхом застосування санкцій;
  • скасувати закони та процесуальні норми, що дискримінують жінок.

Перейдемо до реальних дій, які виконуються державою.

  1. Ми підвищуємо рівень обізнаності з питання домашнього насилля серед жінок та чоловіків. Наприклад, працівники системи БПД регулярно проводять правопросвітницькі заходи, на яких роз’яснюють що таке домашнє насилля та як проти нього боротись.
  2. Наразі заохочується внесення до шкільних навчальних планів матеріалів неформальних заходів із питань рівноправності та запобіганню насилля.
  3. Підготовка кадрів із запобігання та виявлення насильства. Вони захищатимуть рівноправ’я та потреби постраждалих.
  4. Програми профілактичного втручання та лікування. Програми лікування осіб, які вчинили домашнє насильство, та осіб, які вчинили злочини на сексуальному ґрунті. Суть програм – навчити людей ненасильницької поведінки, відповідати за свої дії та переглянути ставлення до жінок.

Також, на сьогодні в Україні, постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 658 затверджено «Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі». У цьому Порядку закріплено систему заходів сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі.

Крім того, існують гарячі лінії для допомоги жертвам домашнього насилля. Залишимо їх тут і сподіваємося, що вони вам не знадобляться.

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насилля: 0 800 500 335, 116 123;

Урядова гаряча лінія 1547;

Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги: 0 800 219 103;

Національна поліція: 102;

Національна дитяча гаряча лінія: 116 111 (усі дзвінки безкоштовні).

Телеграм бот #ДійПротиНасильства