Чим смердить мешканцям Кам’янського

Чим смердить мешканцям Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь.

На сморід у повітрі вже кілька днів скаржаться мешканці Кам’янського. Смердіти може коктейлем з отруйних промислових, транспортних та побутових викидів, які накопичуються в повітрі над містом – так кажуть санітарні медики.

Повітря смердить кам’янчанам ось вже кілька днів. Сморід люди з різних районів називають по-різному: неприємний, різкий, дивний… Вранці п’ятниці, 19 серпня, мешканці Соцміста назвали сморід «хімічним». «На социку місцеві всі запахи знають – що і звідки!..» – зазначили люди запитання «чим воно пахтить».

Трохи про те, з чого може складатись запах повітря в Кам’янському, розповів Віталій Свиридов, лікар з комунальної гігієни ВЕНПНХ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» і у воєнний час продовжує моніторингове дослідження стану якості атмосферного повітря.

«Наша установа виконує дослідження на вміст в атмосферному повітрі понад 30 показників забруднювальних речовин», – наголосив В. Свиридов.

За його словами, повітря в місті псують його мешканці в процесі життєдіяльності.

Так, підприємства чорної металургії, заводи коксохімічні у своїх викидах в атмосферу містять  оксид вуглецю, сірчистий ангідрид, пил, окиси азоту, сірководень, аміак, сірковуглець, аерозолі хрому і марганцю, бензол, фенол, піридин, нафталан.

Об’єкти  кольорової металургії відомі викидами, які містять сполуки фтору кольорових і важких металів (часто у вигляді аерозолів), пари ртуті, сірчистий ангідрид,  окисами азоту, окиси вуглецю, поліметалевий пил, смолисті речовини, вуглеводні. Крім того, викиди підприємств цього профілю містять аерозолі сполук кольорових і важких металів, зокрема парів ртуті, з парами органічних розчинників.

Підприємства металургійні та коксохімічні якраз розташовані в центральній частині міста та в Південному районі. Відносно нове металургійне виробництво розташоване на  території колишнього заводу БЗКВОіТ в Південному районі Кам’янського.

Важливим фактором хімічного забруднення середовища, за словами санітарного лікаря, є автотранспорт. Забруднення навколишнього середовища автотранспортом – одне з найбільш небезпечних для здоров’я людини тому, що вихлопні гази надходять у приземний шар повітря, до того ж будинки жилих кварталів, які знаходяться поряд з автомагістралями, є свого роду екраном для вловлювання забруднювачів.

Певно, мешканці Кам’янського вже помітили, що в місті останнім часом побільшало автотранспорту…

Звичайно, всі пахощі підсилює спека та задуха. Повітря, насичене пилом та викидами, дужче прогрівається сонцем і повільніше охолоджується. Отже. Над містом утворюється «теплова шапка», смог. Оце його сморід і відчувають люди в Кам’янському. Кажуть фахівці.

«В місті через надлишок бетону, асфальту, металу та інших штучних поверхонь спека не вщухає й вночі», – прокоментував стан повітря Євген Колішевський. Виконавчий директор ГО «Голос природи».

«За планом санітарно-гігієнічного моніторингу у поточному році нашою лабораторією   виконано  понад  700  досліджень, з яких у 64 дослідженнях (9,11 %) мали перевищення забруднювальних речовин. Основними речовинами, що  мали  перевищення ГДК є  азоту діоксид  (29 досліджень), вуглецю оксид (11 досліджень), пил недиференційований (22 дослідження). Крім того, фіксувались перевищення вмісту фенолу», – розповів про стан атмосфери в житловій забудові в населених пунктах Дніпропетровщини лікар Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.