Як відпустка за власний кошт позначиться на майбутній пенсії

Як відпустка за власний кошт позначиться на майбутній пенсії

Через повномасштабне вторгнення Росії багато підприємств в Україні змушені були призупинити свою діяльність, а їхні співробітники — взяти відпустки за власний кошт. Експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський розповів, як це може вплинути на їхню майбутню пенсію, пише «Главком».

Він наголосив, що роботодавцю вигідно оформити відпустку без збереження заробітної плати на весь період воєнного стану, проте для працівника така ситуація може ховати в собі приховану небезпеку.

«З відпустками без збереження заробітної плати необхідно бути вкрай обережним, адже розмір оплати праці працівника та щомісячна сплата страхових внесків впливають на його страховий стаж, який є важливим при призначенні пенсії. Страховий стаж зараховується лише якщо сплачені страхові внески. Основною відмінністю страхового стажу від трудового є те, що наявність страхового стажу безпосередньо пов’язана зі сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», – нагадав експерт.

Якщо працівник написав заяву про відпустку без збереження заробітної плати на цілий місяць або більше (на час періоду воєнного стану), такому працівнику не нараховується заробітна плата, а отже відсутня і база для нарахування та сплати єдиного соціального внеску (страхового внеску) та як результат, страховий стаж за відповідні місяці, що не оплачуються, не зараховується і можна залишитися без пенсії. Якщо працівник захворів, перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати, то допомога з тимчасової непрацездатності такому працівникові також не надається.

“Під час тривалої відпустки без збереження заробітної плати (понад місяць) працівник менш соціально захищений і втрачає страховий стаж, і на це слід звернути увагу кожному, кому пропонують написати заяву на відпустку за власний кошт на тривалий час”, – сказав Андрій Павловський.