Про небезпеку сказу попередили лікарі мешканців Кам’янського

Про небезпеку сказу попередили лікарі мешканців Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь.

Війна збільшує шанси зіткнення зі скаженою твариною. Про небезпеку смертельного захворювання на сказ з нагоди Всесвітнього дня боротьби з цією хворобою 28 вересня нагадали лікарі Кам’янського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Воєнний час з його забороною мисливства збільшує шанси людини зіткнутись зі скаженою твариною. В наших краях сказ, зазвичай, переносять лисиці, яких вже можна побачити на околицях міста.

Сказ (синонім водобоязнь, гідрофобія) – гостра інфекційна хвороба з групи вірусних зоонозів, розвивається після укусу хворою твариною, ослинення свіжих поранень шкіри й слизових оболонок, а також при контакті з предметами, забрудненими інфікованою слиною, характеризується важкими ураженнями центральної нервової системи й закінчується смертельним результатом.

У Кам’янському ситуація зі сказу залишається напруженою. Щорічно реєструється значна кількість звернень людей, які постраждали від укусів тваринами: 2019 рік – 508 випадків, 2020 рік – 339, 2021- 317, за пів року 2022 року – 137. Близько 75% укуси спричиняють безпритульні тварини (собаки, коти, білки, кажани, щури, миші, їжаки). Небезпечні й домашні тварини: протягом останніх років випадки сказу тварин реєструвались серед домашніх собак та котів як у приватному секторі, так і в багатоповерхових будинках.

Перші ознаки хвороби проявляються на місці укусу: рубець припухає, червоніє, на укушених ділянках тіла з’являються свербіж і біль. Далі з’являється температура, зникає апетит, людина відчуває загальну слабкість. Інкубаційний період сказу триває від 10 до 90 днів, в окремих випадках – до 1 року.

Враховуючи складність у лікуванні сказу, найважливіше значення відводиться профілактиці.

Якщо ваша професійна діяльність передбачає необхідність працювати з тваринами (мисливці, ветеринари, собаколови), обов’язково пройдіть курс щеплень.

Суворо дотримуйтеся правил утримання домашніх тварин.

Щорічно вакцинуйте тварин проти сказу!

Вигулюйте собак у спеціально відведених місцях, не пускайте їх гуляти без нагляду.

Уникайте контактів з дикими та безпритульними тваринами.

У разі зміни поведінки домашньої тварини терміново зверніться до ветеринарного лікаря.

При виявленні трупів тварин повідомте про це у ветеринарну службу.

Не вбивайте тварину, яка покусала або нанесла подряпини людині, за нею має бути встановлено 10-денне спостереження.

У разі укусу відразу ж ретельно промийте рану водою з милом, обробіть краї рани йодною настойкою, накладіть стерильну пов’язку. Ушкоджений одяг перед ремонтом необхідно обробити гарячою праскою.

Прогноз сказу завжди несприятливий! Якщо ви постраждали від укусу тварини, в цей же день зверніться до медичного закладу. Чим швидше Ви звернетеся по допомогу до лікаря – тим більше шансів на успішну імунопрофілактику.

При укусах тварин також можливе зараження збудником правця. Захворюванню можна запобігти лише профілактичними щепленнями, ефективність яких залежить від терміну звернення за медичною допомогою та своєчасного введення вакцини. Не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його, це може привести до трагічних наслідків.

Антирабічну допомогу у місті надають:

КНП КМР «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» – первинна хірургічна обробка рани, амбулаторне антирабічне лікування (введення антирабічної вакцини), надається антирабічна допомога дорослому та дитячому населенню;

КНП КМР «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» – надання першої невідкладної медичної допомоги, первинна хірургічна обробка рани, стаціонарне антирабічне лікування (введення антирабічної вакцини та антирабічного імуноглобуліну), надається антирабічна допомога дорослому населенню;

КНП КМР «Міська лікарня № 7» – первинна хірургічна обробка рани, стаціонарне антирабічне лікування (введення антирабічної вакцини та антирабічного імуноглобуліну), надається антирабічна допомога дитячому населенню у дитячому хірургічному відділенні.