Як не нашкодити собі, приймаючи вітамін D

Як не нашкодити собі, приймаючи вітамін D

Тривалий час дефіцит вітаміну D асоціювався у педіатрів лише з класичним рахітом малюків, а у терапевтів – з остеопорозом. Нині ж він входить до терапії при багатьох патологіях і стає дедалі популярнішим серед громадян.

Про те, як приймати вітамін D, і не впасти в крайнощі, розповіли фахівці Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Вітамін D3 (жиророзчинний вітамін) – стимулює роботу різних органів і систем нашого організму, включно з імунною, нервовою, кістково-м’язовою, серцево-судинною, ендокринною. Допомагає відновити сили, здоровий сон та покращити настрій тощо. Вітамін D може модулювати вроджену (спадковий, генетичний) та адаптивну (набутий) імунну відповідь.

Однією з причин суттєвого росту вживання вітаміну Д серед українців є пандемія COVID-19 через поширення інформації про те, що нібито він, а також цинк та вітамін С знижує ризик ускладнень. Багато людей озброївшись інформацією з інтернету, вживають самі та дають дітям високі дози вітаміну. Вважаючи це хорошою профілактикою водночас забувають про ризик гіпервітамінозу та можливих побічних реакцій.
Мало хто замислюється над тим, що в першу чергу, вітамін D — це прогормон. Завдяки йому в організмі виробляються важливі гормони, які контролюють різноманітні функції. Зокрема, приймання цієї речовини значно підвищує фертильність у представників обох статей — здатність жіночого чи чоловічого організму до участі в заплідненні та народженні дитини. У високій концентрації вітамін D токсичний – він ушкоджує клітинні мембрани, порушує обмін речовин, збільшує вміст кальцію, який відкладається у серці, м’язах, легенях та кровоносних судинах, кишечнику. Страждають також печінка та нирки. Надлишок вітаміну D у дорослих проявляється нудотою, блюванням, свербінням шкіри, головними болями, проносом, підвищеним сечовипусканням.

Основними способами отримати добову норму вітаміну є правильне харчування, перебування на сонці та біологічні добавки. Однак, якщо людина працює в офісі, переховується під час сигналів повітряної тривоги в бомбосховищах – це вже може стати причиною дефіциту вітаміну D. У ситуаціях, коли продукти, що містять вітамін D, не вживаються, а вплив сонячного світла обмежений, може виникнути нестача вітаміну Д.

ПОРУШЕННЯ І СТАНИ, СПРИЧИНЕНІ ДЕФІЦИТОМ ВІТАМІНУ Д:
• рахіт, остеопороз;
• підвищення ризику раку простати, молочної залози, прямої кишки та інших видів раку;
• підвищена частота інфекційних захворювань;
• аутоімунні захворювання: цукровий діабет 1-го типу, розсіяний склероз, псоріаз, аутоімунний тиреоідит;
• підвищений ризик серцево-судинних захворювань;
• слабість м’язів, часті падіння;
• підвищений ризик розвитку несприятливих наслідків вагітності
(прееклампсія, передчасні пологи, низька вага дитини при народженні).

При недостатності вітаміну D, рекомендовано вживати у дозах 200- 600 МО, залежно від віку, або відповідно до національних рекомендацій. Однак, займатися самолікуванням і призначати собі БАД самостійно – строго заборонено.

Перш ніж приймати препарати з вітаміном Д необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб визначити правильне дозування. Дізнатись свій рівень вітаміну D можна пройшовши лабораторне обстеження. До груп ризику, яким радять проходити тестування на рівень вітаміну D в крові, входять люди із ожирінням (індекс маси тіла понад 35), веганам, людям із хворобами шлунково-кишкового тракту та печінки, порушенням всмоктування, людям літнього віку. Решті рутинну перевірку на рівень вітаміну D офіційні установи не радять — не марнуйте гроші.

Вітамін D має вирішальне значення для добре функціонуючої імунної системи і відіграє життєво важливу роль у зміцненні здоров’я. Однак приймати його просто так — не панацея від хвороб.