Кооперація може допомогти аграріям України, аби не «людський фактор»

Кооперація може допомогти аграріям України, аби не «людський фактор»

Автор: Валентин Фіголь

Кооперація може допомогти аграріям України вийти на світові ринки для збуту сільськогосподарської продукції за світовими цінами. Але може завадити «людський фактор», сумніваються фермери з околиць Кам’янського.

Кооперацію як шлях до виходу українських аграріїв на світовий ринок вже не перший рік пропонують експерти, апелюючи до іноземного та успішного українського досвіду.

Так, думку про те, що спільна діяльність аграріїв буде сприяти реалізації агропродукції за світовими ринковими цінами та виходу на нові міжнародні ринки висловив Богдан Купріянов, керівник Ukrainian Agro Connection.

Співпраця фермерів, на його думку, також допоможе розв’язанню проблем зберігання зібраного врожаю. Гуртом селянам було б легше організувати власне перероблювання сільгоспродукції, отримати доступ до сучасної техніки, додаткових джерел фінансування.

«Ми бачимо майбутнє українського фермера в об’єднанні, де є багато можливостей для отримання додаткового прибутку, закупівлі спільних гуртових партій палива, добрив, ЗЗР, посівного матеріалу», – розповів фахівець.

До того ж наголосив Б. Купріянов, аграрії в кооперативі матимуть можливість отримати додаткове фінансування та доступ до грантових програм.

«Технології IT будуть обслуговувати потреби аграріїв та заощаджувати їм гроші, час і ресурси, які можуть бути використані на інші проєкти. І це ще не повний перелік можливостей і переваг кооперації, якими вже успішно користуються аграрії‎», – акцентував експерт.

В Україні та навіть на Дніпропетровщині вже є приклади успішних кооперативів, які співпрацюють із закордонними партнерами, продаючи їм молочну продукцію, плодово-ягідну сировину та вироби з неї.

«Воно-то наче так, гуртом можна і техніку придбати, і склад орендувати чи свого збудувати, і лінію з перероблювання запустити, – сумнівається пан Андрій, фермер з петриківського району. – Але ж людський фактор… Кожен почне щось вигадувати для себе, заглядати до сусіда – і спільна справа розвалиться!..»

«Наші люди такі: кожне сам собі гетьман. Буде в кооперативі, як в анекдоті про партизанський загін з трьох чоловіків, де два гетьмани й один зрадник…» – додає песимізму пан Роман, аграрій з Кам’янського району. Він вважає, що кооперації буде заважати жадібність та заздрість: «Почнуть одне на одного кивати: мовляв, чого отой стільки вніс, а отримує оно скільки!..»

На підтвердження своїх сумнівів пан Роман розповів про випадок, як його земляки намагались спільно орендувати крамницю в обласному центрі, щоб там продавати свою сільгосппродукцію. Тоді нічого не вийшло, бо кооператори пересварились через частку кожного в спільній справі, а потім виявилось, що реалізатор ще й краде частину виторгу…