Як у Кам’янському правильно підгодувати птахів  взимку

Як у Кам’янському правильно підгодувати птахів  взимку

Автор: Валентин Фіголь

Як правильно підгодовувати диких птахів взимку на території Кам’янського, розповіли фахівці.

Не варто балувати

«Засніжило, пташкам стало важче добувати собі їжу! Тому учні 1-А класу разом з батьками, потурбувалися про пернате царство та підготовили годівнички зі смаколиками, – розповіла днями вчителька Наталія Гляненко-Чаусова. – А під час уроку «Я досліджую світ» діти розвішували годівнички для птахів».

З року в рік підгодовування птахів в Кам’янському не втрачає популярності. І справді, дикі птахи протягом усього року здатні самостійно знаходити собі їжу, але в місті середовище штучне, тому їхні мисливські можливості обмежені. Тож в морозну та сніжну погоду. При ожеледиці вони можуть втратити доступ до їжі й швидко померти від голоду. Саме тоді наша допомога у вигляді підгодівлі буде доречна: тимчасово втративши доступ до природної кормової бази, птахи зможуть знайти їжу в годівницях, щоб уникнути виснаження і смерті. Про це нагадав Петро Чегорка, орнітолог з Дніпра.

«Наприклад, сойка знайде собі їжу будь-де – вона вміє знаходити запаси харчів, які наскладали інші птахи, вона першою буде біля годівниці, якщо там є для неї улюблена пожива – горішки, – розповів П. Чегорка. – але в сніжну морозну погоду навіть сойка може знехтувати звичайною обережністю і користуватись допомогою людей».

У зимовий період велика частина птахів гине саме через голод. Адже птаху необхідно підтримувати постійну температуру тіла, і чим холодніше на вулиці, тим більше енергії йде на це в організму.

Для початку підгодівлі птахів, нагадують фахівці Хортицького національного заповідника, необхідна наявність хоча б однієї з перерахованих погодних умов:

  • наявність снігового покриву: під шаром снігу птахам складніше знайти їжу;
  • утворення криги на поверхні землі й гілках дерев (ожеледь): при такій погоді роздобути харчування птахам практично неможливо;
  • сильні морози (-10 °C і нижче): в такі періоди кормова база скорочується, а організм птахів вимагає більше харчування, щоб пережити холод.

Як тільки сніг розтанув і морози припинилися, підгодівлю можна призупинити, щоб птахи не втратили здатність знаходити їжу в природному середовищі існування. Особливо важливо допомагати кормом в другій половині зими, коли більша частина ягід з’їдена або замерзла.

Меню пташиної їдальні

Для підгодівлі птахів взимку можна використати одну або кілька годівниць. Це може бути куплена в магазині, або зроблена самостійно дерев’яна годівниця, або ж саморобна годівниця з підручних засобів, наприклад, з пластикової пляшки, або з пакета від соку / молока.

Розмістити годівницю краще в місці, де птахів не турбуватимуть перехожі або автомобілі. Варто зауважити: якщо до годівниці зможе внадитись великий птах – ворона чи голуб, то меншим пташкам (горобцям, синичкам) туди доступу не буде, бо здоровило поїсть усе. Тому годівнички для маленьких пташок слід лаштувати так, аби великі конкуренти не могли дістатись до корму.

Як в Кам’янському  правильно підгодувати птахів  взимку - ФОТО

Щоб не нашкодити птахам, потрібно уважно поставитися до підбору продуктів, якими ви будете наповнювати годівниці. Багато за традицією або через незнання використовують для підгодівлі птахів продукти, які давати їм ні в якому разі не можна.

Ніколи не годуйте птахів хлібом, пшоном, смаженим насінням, солоними й копченими продуктами! Ці продукти дуже шкідливі для птахів, і можуть привести їх до смерті!

Хліб має властивість збільшуватися в об’ємі від вологи, також він здатний до бродіння, і призводить до закорковування органів травлення птахів. Це відноситься абсолютно до всіх сортів і різновидів хліба.

Пшоно, на відміну від проса, позбавлене природної оболонки, через це на його поверхні скупчуються окиснені жири й шкідливі хімічні речовини, що може привести до смерті птахів.

Смажене насіння, як і будь-які смажені продукти, заподіюють шкоду печінці птиці, що сильно підвищує ризик смертності.

Продуктів, які добре підходять для підгодівлі птахів, досить багато. Серед них – пшеничне і кукурудзяна крупа, нежарені та несолоні насіння, просо, пшениця, перловка, квасоля, сочевиця, вівсянка, льон, горох. Чимало птахів прилетять поласувати несолоним салом, яке можна як розмістити в годівниці (порізаним на кубики), так і закріпити шматочками на гілках дерев. Великим птахам припаде до душі також порізана кубиками гарбуз, морква, якісний корм для собак.