Як пережити святкове похмілля 

Як пережити святкове похмілля 

Автор: Валентин Фіголь

Похмілля, як і переїдання чи харчове отруєння, здатне зіпсувати святковий настрій. Як вберегтися від похмілля чи пережити з меншими втратами, рекомендують лікарі та знавці з Кам’янського.

Превентивні заходи

В цій публікації, окрім традиційних рекомендацій фахівців Кам’янського медичного центру здоров’я та медицини спорту, врахований щорічний досвід знавців «алкогольного етикету».

Перш за все, похмілля – це отруєння організму, реакція організму на великі дози алкоголю і речовини, які утворюються при його розщепленні.

Коли етанол потрапляє всередину, організм працює в авральному режимі, щоб швидше його переробити й вивести природним шляхом. Речовини, які при цьому виділяються – токсичні, тому людина й відчуває себе так погано.

Як пережити святкове похмілля  - ФОТО

Найбільше страждають шлунок і печінка, а імунна система реагує як при запальних процесах. Тому під час тривалих зимових пиятик людина відкривається для інфекцій – захисні сили організму виснажені боротьбою з алкогольним отруєнням.

У новорічну ж ніч похмілля посилюється через брак сну, бо організм не встиг відновитись. Тяжкість і тривалість похмілля залежить від того, наскільки швидко організм переробить алкоголь. Зазвичай на це потрібно близько доби.

Похмілля залежить не від складу алкогольних напоїв, а від кількості випитого спирту. Організм дорослої людини може впоратись із 10 грамами спирту в годину.

Як полегшити сприйняття алкоголю організмом:

  • Найперше і найлогічніше – пити менше алкоголю. Якщо вже хочеться сп’яніти – не налягайте на їжу, яка зменшує концентрацію алкоголю і продовжує отруєння.
  • Не «знижувати градус»: після міцних напоїв пиво чи шампанське п’ються легше, тому людина може не контролювати ступінь сп’яніння. До того ж бульбашки вуглекислоти в напоях посилюють дію алкоголю.
  • Під час застілля їсти овочі – там вітаміни та клітковина, яка допоможе адсорбувати та вивести геть токсичні рештки алкоголю.
  • Пити достатньо води – вона необхідна для природної детоксикації організму. Але тут варто зауважити: якщо під час пиятики багато їсти та пити, можна до отруєння алкоголем додати отруєння та перевантаження їжею. До того ж при переїданні виникає ризик уві сні захлинутися блювотою й загинути.

Похмурий ранок

Трохи полегшити прояви похмілля цілком реально. але «чарівної пігулки» від нього немає.

Щоб зменшити страждання, треба виконати 3 місії:

  • Допомогти організму вивести назовні рештки розкладу алкоголю.
  • Відновити нормальний склад отруєної крові.
  • Підтримати організм, знесилений боротьбою з отруєнням.

Алкоголь діє як сечогінний засіб і має здатність виводити воду з організму. Саме тому на наступний день після вечірки у вас болить голова, в роті сухо і мучить спрага – ознаки зневоднення і втрати мінеральних речовин, тобто порушення електролітного складу крові. Кров стає густішою, серцю й судинам важко ганяти її по колу, та й транспортні функції отруєна кров виконує кепсько. Отже, щоб відновити водно-сольовий баланс і вивести токсичні речовини з організму – треба пити достатньо води, можна фруктових соків або розсолу, але бажано без «хімії».

Як пережити святкове похмілля  - ФОТО

Кава не є особливо помічною проти похмілля, адже може подразнювати шлунок, слизова якого й без того уже подразнена алкоголем і токсичними сполуками при його розщепленні.

Іншою ж популярною рекомендацією є «пиво зранку», або ж будь-який інший алкоголь у невеликій дозі, «щоб похмелитися». Але це знову отруєння, до того ж виснаженого організму!

Та реакція, яку можна спостерігати після пляшки холодного пива «на похмілля» – викид «гормону щастя» дофаміну, завдяки чому прояви похмілля наче затьмарюються і ненадовго людина відчуває себе краще. Потім симптоми похмілля повертаються, а щоб подолати нову порцію алкоголю, організм витратить набагато більше сил. До того ж звичка похмелятись – перша ознака звикання до алкогольних авралів, кожен з яких – справжній гормональний шторм та неабиякий стрес.

Медичні препарати від похмілля не мають доведеної ефективності, хоча можуть полегшити деякі симптоми.

Досить ефективним методом боротьби з похміллям буде прогулянка – помірний темп руху, свіже повітря можуть прискорити розщеплення алкоголю в організмі.

Навіть якщо нудить і нічого не хочеться, варто трохи поїсти – легкий супчик або овочеве рагу поновлять втрачені вітаміни та додадуть організму сили. Але не їжте жирну, важку (копченості, торти тощо), кислу чи гостру їжу, щоб не перевантажувати отруєну травну систему.

Підхожі варіанти «похмільного сніданку»: овочевий бульйон, варені яйця, кисломолочні продукти, банани, авокадо, запечена картопля (у них багато калію, який потрібний для нормальної роботи нервів і м’язів).

Добре підуть вівсяна і рисова каша, легкі солодощі (варення, джем, мед, халва). Як відомо, глюкоза допомагає детоксикації й живленню нервових клітин – передусім мозкових, які найпершими страждають від отруєння алкоголем.