Коли настає Новий рік?

Коли настає Новий рік?

Зазвичай Новий рік настає опівночі – нуль годин, нуль хвилин за нашим часовим поясом. Та все ж таки, найпершими – на 14 годин раніше, ніж у Києві – Новій рік святкують на острові Лайн (Респубілка Кірибаті) у Тихому океані. А найпізніше – аж через 11 годин після нас – святкуватимуть  на тихоокеанських островах Мідуей та Ніуе, що відносяться до Американського Самоа. Цікаво, що коли останні починають святкувати Новий рік, на острові Лайн вже настає перша година ночі 2-го січня.

Традиція святкувати Новий рік саме 1 січня прийшла до нас з часів Римської Імперії, а точніше з 153 року до нашої ери. Згідно історичних даних, саме у цей день отримували свої повноваження римські консули. Тож цій традиції вже 2175 років, а з часів імператора Юлія Цезаря святкування Нового року 1 січня стало офіційним.

Власне, з 46 року до н.е. і починає відлік так званий юліанський календар. Окрім нього, є ще григоріанський та новоюліанський календарі, які також визначають початок нового року з 1 січня. Проте, існують і інші календарі та дати початку Нового року.

Так, згідно з берберським календарем, Новий рік настає 12 січня, а відзначають свято в цей день у Алжирі. У січні-лютому Новий рік відзначають у Китаї, В’єтнамі, обох Кореях та інших країнах цього регіону. Згідно місячно-сонячного календаря, яким тут користуються традиційно, цього року свято випадає на 22 січня.

14 січня – Старий Новий рік, його відзначають ті, хто досі користується календарем часів Юлія Цезаря, адже за цим кадендарем якраз і настане 1 січня.

В Індії Новий рік офіційно і урочисто відзначають 1 січня, хоча цей день і не вважається вихідним (якщо, звісно, не припадає на вихідний день). Але деякі народи, як от каннара та телугу, відзначають Новий рік у перший день місяця чайтра за індуїстським календарем. Щороку початок цього місяця припадає на різні дати. Але у наступному році це буде 8 березня 2023 року, а називається це свято у них – Угаді. Цікаво, що під час святкування багато уваги приділяють поезії, письменникам, музиці та танцям.

21 березня Новий рік традиційно відсвяткують в Азербайджані, Ірані, Іраку, Казахстані, Узбекістані, Таджикистані, Киргистані та Туркменістані, а також у деяких штатах Індії. Не важко помітити, що усі ці країни колись входили до Перської Імперії. За зороастрійським календарем свій Новий рік вони святкують у день весняного рівнодення.

Цікаво, що в Індії найбільш різноманітне святкування Нового року – 8, 21 березня, а деякі з народів цієї країни, а також у Таіланді, Камбоджі, Шрі-Ланці, Лаосі та Бангладеш це свято відзначають ще й з 13 на 14 квітня.

Усього за кілька днів – 17 квітня – Новий рік настане у сусідній Маньямі (за бірманським календарем Новий рік відзначається при входженні Сонця у сузір’я Овна, і може припадати на різні дати).

21 червня Новий рік святкуватимуть у Болівії.

18 липня цього року відзначатимуть Мусульманський Новий рік, у перший день місяця мухаррам. Це свято ще називають Арабським або Ісламським Новим роком, або Новий рік Хіджри.

В Ефіопії та Еритреї за коптським календарем Новий рік настане аж 12 вересня.

За три дні Новий рік святкуватимуть євреї. У 2023 році Рош га-Шана припадає на 15 вересня.

Найпізніше – аж у жовтні – Новий рік відзначатимуть у штаті Гуджарат в Індії. Загалом для індусів це свято-фестиваль вогню та феєрверків, має назву Дівалі і виникло ще у Стародавній Індії, та має декілька значень. Одне з них і є своєрідним Новим роком. У 2023 році Дівалі випадає на 12 жовтня.

Тож, як бачите, пропустити святкування Нового року майже неможливо. Навіть якщо ви з якихось причин не зможете відсвяткувати Новий рік 1 січня, то матимете ще з десяток гарних нагод протягом наступного року.