П’ять можливих сценаріїв війни в Україні у 2023 році

П’ять можливих сценаріїв війни в Україні у 2023 році

Усі ми прагнемо дізнатися, як швидко закінчиться війна, чи станеться це вже у 2023 році, чи війна ще більше затягнеться, якою буде «ціна миру»? Очевидно, що наше прагнення миру чи перемоги можливі не за всяку ціну, про що свідчать і заяви українських політиків, і опитування громадської думки.

А що думають з цього приводу військові експерти? Журналісти BBC поцікавилися думками кількох з них.

Сценарій 1. Битва за Мелітополь

Про битву за Мелітополь, яка може розгорнутися вже найближчим часом, часто говорять в Україні. Адже це місто в Запорізьскій області стане ключовим для руйнування «сухопутного коридору» з Росії у Крим територією нашої держави.

«Я очікую, що Мелітополь стане ключовим пунктом бойових дій у найближчі місяці (можливо, тижні). Захопивши Мелітополь, українці легко переберуться до Азовського моря, фактично перекривши шляхи постачання та зв’язку з Кримом» – вважає Андрій Піонтковський, науковець і аналітик із Вашингтона.

На його думку, точний час неминучої перемоги України визначатиметься швидкістю, з якою НАТО зможе доставити новий пакет військової штурмової зброї (танки, літаки, ракети далекого радіусу дії), що змінить правила гри.

«Російська капітуляція буде офіційно погоджена на технічних переговорах після нищівного просування України на полі бою, – прогнозує Піонтковський. – Держави-переможниці – Україна, Великобританія, США – формуватимуть нову архітектуру міжнародної безпеки».

Сценарій 2. Весняний наступ Росії

«Для 2023 року ключовим фактором стане доля весняного наступу Росії. Путін визнав, що близько 50 000 новомобілізованих військ вже на фронті; інші 250 000 щойно мобілізованих навчаються до наступного року. Немає місця для чогось іншого, окрім війни, доки доля цих нових російських сил не вирішиться на полі бою» – вважає Майкл Кларк, заступник директора Інституту стратегічних досліджень з Ексетеру, Великобританія.

Він звертає увагу на деякі історичні паралелі: «Наполеону, Гітлеру та Сталіну доводилося підтримувати рух своїх армій перед степовою зимою, а тепер – його вторгнення повертається назад – Володимир Путін окопається на зиму, щоб чекати нового російського наступу навесні».

Експерт вважає, що «обом сторонам потрібна пауза, але українці краще оснащені та мотивовані продовжувати».

Врешті решт, усе визначиться навесні, адже жодна сторона поки що не готова до припинення війни на існуючих умовах.

Сценарій 3. Шанси рівні у кожної сторони

«Замість того, “чим це закінчиться”, ось чого кожна сторона хотіла б досягти на наступному етапі, – пропонує поглянути під іншим ракурсом на події Девід Гендельман, військовий експерт із Ізраїлю. На його думку, обидві сторони мають шанси реалізувати свої стратегії, і усе вирішить їх запас міцності.

«У зоні бойових дій вже перебуває лише близько половини з 300 тис. мобілізованих військ Росії. Решта разом із силами, які звільнилися для дій після відходу Херсона, дає можливість росіянам почати наступ, – прогнозує Гендельман. Він вважає, що сценарій швидкого наступу, наприклад, на Павлоград, з метою великого оточення українських військ, виглядає малоймовірним. – Більш вірогідним є продовження нинішньої тактики – повільне розтирання українських сил на вузьких напрямках і повільне просування, як у районі Бахмута та Авдіївки, з можливою такою ж тактикою в районі Сватове-Кремінна».

Разом з постійними нападами на українську енергетичну інфраструктуру та інші атаки на український тил, ці дії завершать путінську стратегію війни на виснаження.

Проте, на думку Гендельмана, українці також мають гарні шанси на перемогу: «Для них найбільш стратегічно цінним є південний напрямок, на Мелітополь чи Бердянськ, з метою перерізати російський материковий коридор до Криму. Це була б велика українська перемога, і саме тому росіяни укріплюють Мелітополь.

Інший варіант для України – Сватове – успіх там поставив би під загрозу весь північний фланг усієї лінії російського фронту».

На його думку, усе залежатиме від того, «скільки українських сил вільні та готові для наступу на даний момент, і який графік лежить на столі у генерала Залужного».

Усе вирішать морози, коли замерзне багнюка і кожна зі сторін зможе продемонструвати свої плани.

Сценарій 4. Затяжна війна

«Зима буде важкою, оскільки російські атаки на українську інфраструктуру намагатимуться зламати моральний дух і витривалість і без того розбитого населення», – говорить Барбара Занчетта з відділу війни Королівського коледжу Лондона. Але українці виявлять стійкість і незламність, що, власне, і руйнує плани Путіна на швидку перемогу, проте робить війну затяжною.

На її думку, перспективи переговорів похмурі. Для потенційної мирної угоди необхідно змінити основні вимоги принаймні однієї сторони. Немає доказів того, що це сталося або що це станеться найближчим часом.

Сценарій 5. Повна поразка Путіна

«Взимку все буде рухатися повільніше, але безсумнівно, що українські сили зможуть впоратися краще, ніж російські, оскільки все зимове обладнання надходить із Великої Британії, Канади та Німеччини. До січня Україна може бути в змозі розпочати завершальний етап кампанії – звільнення Криму» – висуває найбільш оптимістичний прогноз Бен Ходжес, колишній командувач армії США в Європі.

На його думку, війна це «випробування волі та випробування логістики». Він вважає, що «рішучість українського народу та солдатів, а також стрімке поліпшення матеріально-технічної ситуації для України» призведе до поразки Росії.

«Я вважаю, що наприкінці 2023 року Крим буде повністю відновлено під контролем і суверенітетом України, хоча, можливо, буде певний вид або угода, яка дозволить Росії поступово згортати частину своєї військово-морської присутності в Севастополі… можливо, навіть до кінця договору (приблизно до 2025 року), яка існувала до незаконної анексії Криму Росією» – говорить Ходжес.