Банки, страхові, зв’язок та медицина – найбільш дохідні галузі минулого року

Банки, страхові, зв’язок та медицина – найбільш дохідні галузі минулого року

За підсумками 9 місяців минулого року, чисте сальдо між доходністю та збитковістю у діяльності великих та середніх підприємств склало лише 56,7 млрд. грн. Тоді як за аналогічний період минулого року економіка України показала у 10 разів кращий результат – 587 млрд. грн. прибутку. Цього ж року, 40,5% великих та середніх підприємств отримали майже 451 млрд грн. збитків, тоді як 59,5% підприємств – дохід у 507,6 млрд. грн., – такі данні оприлюднила Державна служба статитики (Укрстат).

Найбільш дохідною виявилися фінансова та страхова діяльність – 244,4 млрд грн доходу проти лише 22 млрд грн. збитків у цьому секторі. Це може свідчити як про надзвичайну стійкість страхового та фінансового секторів, так і про величезну спекулятивну складову. Адже в умовах масових руйнувань, падіння промисловості та масової міграції населення, виникає питання: де і як фінансові (включаючи банки) та страхові компанії змогли згенерувати такі доходи? Для порівняння, минулого року за цей же період фінансовий та страховий сектори згенерували лише 43,2 млрд.грн. прибутку, проти 222,5 млрд.грн. цього року. Як?

Другим за дохідністю виявився телекомунікаційний та інформаційний сектор – 19,1 млрд.грн. доходу проти 11,5 млрд. грн. збитків. Тож коли гіганти мобільного зв’язку кажуть, що у них немає грошей на закупівлю генераторів чи організацію стабільного зв’язку у інший спосіб – це, м’яко кажучи, неправда. Попри війну, сектор виявився прибутковим, хоча й не на стільки, як у минулому році, коли загальний фінансовий результат сектору сягнув майже 22 млрд. грн. прибутку.

На третьому місці за дохідністю – охорона здоров’я та соціальна допомога. Цей сектор зумів згенерувати 2,9 млрд. грн. доходів проти 1,8 млрд. грн. збитків. Попри війну, його загальний фінансовий результат виявився у 5 разів вищим, ніж у минулому році зі скромними 222 млн. грн. прибутку.

Окрім цих секторів, лише освіта та допоміжне обслуговування показали невеличку дохідність в цілому, тоді як усі інші сектори в цілому виявилися збитковими протягом січня-вересня минулого року.

Так, найбільш збитковою виявилася промисловість – 260,7 млрд. грн. збитків проти 142,7 млрд.грн. доходів. Загальний фінансовий результат галузі за три квартали – мінус 118 млрд. грн. (минулого року – 392,7 млр. грн. прибутку). При цьому лише 43,5 % великих та середніх підприємств згенерували збитки, тоді як більшість компаній показали хоч і менші, але доходи.

На другому місці за збитковістю – технічна діяльність, де більшість компаній показали загальні збитки у 31,6 млрд.грн., тоді як 43 % компаній у цьому секторі змогли згенерувати 3,7 млрд. грн. доходу.

Далі йде сектор операцій з нерухомим майном, який згенерував 14,8 млрд грн збитків. Майже 60% компаній у цьому секторі показали збитковість і це очевидно, адже через військові дії практично зупинилося будівництво житла та промислових об’єктів в багатьох регіонах, а величезна кількість нерухомості зруйнована. Тож ці збитки за підсумками 2022 року будуть набагато більшими.

Цікаво, що сектор торгівлі та ремонту автотранспорту показав найгірші результати у відсотковому відношенні. Хоча у цьому секторі збиткові лише 31% компаній, вони змогли потягнути донизу увесь сектор, давши 66,9 млрд.грн. збитків проти 61 млрд. грн. доходів у двох третин інших компаній галузі.

Сільське господарство показало збитковість у 0,34 млрд грн. Але у цій статистиці загальні збитки сільгосппідприємств склали лише 600 млн. грн. Ці дані розходяться з вже заявленими багатомільярдними збитками у цьому секторі і очевидно, не були включені у статистику за три квартали минулого року. Так само, як і доходи та збитки від збору та продажу врожаю, які припадають на осінні місяці.