Про наміри міської влади Кам’янського щодо благоустрою в 2020 році

Про наміри міської влади Кам’янського щодо благоустрою в 2020 році

Нова Програма благоустрою Кам’янського, розрахована на 2020-2024 роки, визначає, що таке об’єкти благоустрою в нашому місті і скільки грошей посадовці хотіли б витратити на їх утримання.

Автор: Валентин Фіголь.

Об’єкти та елементи благоустрою

Програма благоустрою міста розроблена департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Кам’янської міської ради та затверджена міською радою на сесії в грудні 2019 року. Вона називає благоустрій міста пріоритетним напрямком роботи міського самоврядування.

Програма визначає порядок планування і фінансування робіт з комплексного благоустрою міста, а також встановлює  перелік заходів з благоустрою та утримання об’єктів благоустрою.

Що таке «об’єкти благоустрою»? Згідно норм Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об’єктів благоустрою населених пунктів належать:

– території загального користування (парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики);

– пам’ятники культурної та історичної спадщини;

– майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;

– пляжі, кладовища, – інші території загального користування, прибудинкові території, території  підприємств,  установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Елементами  (частинами)  об’єктів  благоустрою є:

– покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок;

– зелені насадження;

– будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;

– засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;

– технічні засоби регулювання дорожнього руху;

– будівлі та споруди системи інженерного захисту території;

– комплекси та об’єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади;

– обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Заходи з благоустрою

Програма передбачає витратити на благоустрій міста за 5 років – 2,3 мільярди гривень (більше ніж бюджет міста цього року). В 2020 році на заходи Програми заплановано спрямувати 444 мільйони гривень.

Найбільш питома стаття видатків на благоустрій – поточний ремонт об’єктів благоустрою: в цьому році на це заплановано витратити 120 мільйонів гривень.

Інші видатки за Програмою:

60 мільйонів заплановано на капітальний ремонт об’єктів благоустрою;

109 мільйонів – на утримання та санітарне утримання об’єктів благоустрою;

40 мільйонів – на озеленення;

35 мільйонів – на охорону об’єктів благоустрою;

29 мільйонів технічне обслуговування об’єктів благоустрою;

20 мільйонів – придбання об’єктів;

21 мільйон – оплата комунальних послуг та енергоносіїв, використаних на об’єкти благоустрою.

Серед інших, не таких масштабних, заходів Прогрмаи, можна відзначити поховання безрідних померлих за рахунок міського бюджету, на що заплановано фінансування в розмірі 7,5 мільйонів гривень. Ця стаття видатків наочно демонструє, як взагалі формуються міські Програми: очевидно, міське самоврядування не може заздалегідь знати, скільки безрідних кам’янчан помруть в 2020 році. Тому видатки плануються, виходячи з потреб минулих років, з урахуванням тенденції зростання цін на енергоносії, пальне та інші складові вартості послуг. Розробники Програм закладають фінансування за принципом «скільки хочеться», а насправді фінансування заходів відбувається за принципом «скільки може дати бюджет».

Благоустрій та відповідальність

Законодавство України покладає на населення та владу відповідальність за порушення у сфері благоустрою. Чимало дій, до яких ми звикли, є порушеннями Закону «Про благоустрій…», і теоретично повинні переслідуватись законом.

До відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою, згідно Ст. 42 Закону «Про благоустрій…», притягаються особи, винні у:

1) порушенні державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів;

2) проектуванні об’єктів благоустрою з порушенням містобудівної документації та державних будівельних норм;

3) порушенні екологічних, санітарно-гігієнічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва та експлуатації об’єктів благоустрою;

4) порушенні правил благоустрою територій населених пунктів;

5) порушенні режиму використання і охорони територій та об’єктів рекреаційного призначення;

6) самовільному зайнятті території (частини території) об’єкта благоустрою;

7) пошкодженні (руйнуванні чи псуванні) вулично-дорожньої мережі, інших об’єктів благоустрою;

8) знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об’єктів озеленення населених пунктів, крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону;

9) забрудненні (засміченні) території населеного пункту;

10) неналежному утриманні об’єктів благоустрою, зокрема покриття доріг, тротуарів, освітлення територій населених пунктів тощо.

Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, згідно ст.. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Тобто, теоретично, може бути оштрафованим будь хто за кидання сміття під ноги на вулиці, багаття на прибудинковій території, самовільно або неправильно обрізане дерево чи пошкоджений газон або асфальтове покриття дороги (тротуару) тощо.

Благоустрій, таким чином, з точки зору закону та влади – річ недешева.