Чи можуть затримати за відмову взяти повістку, розповів адвокат

Чи можуть затримати за відмову взяти повістку, розповів адвокат

Автор: Валентин Фіголь

Чи можуть військові або поліційні затримати громадянина за його відмову взяти мобілізаційну повістку, розповів адвокат.

Днями в Одесі військові силоміць посадили в авто і відвезли до центру комплектації громадянина, який на вулиці відмовився взяти мобілізаційну повістку. Випадок набув розголосу і викликав чимало запитань. Військові запевнили, що дії їх колег будуть належним чином оцінені службовим розслідуванням.

Чи можливе і законне затримання громадянина, який відмовився взяти повістку, розповів на своїй сторінці у Facebook адвокат Роман Сімутін.

Адвокат одразу ж попередив: у разі відмови від повістки затримати громадянина не зможуть. Затримувати можуть лише співробітники поліції та лише для припинення правопорушення або з’ясування особи. Не беручи повістку, громадянин не вчиняє правопорушення. Тому, якщо він може на місці підтвердити свою особу документом або застосунком Дія, для затримання та складання протоколу за те, що ви не берете повістку, підстав немає.

Правозахисник пояснив: затримати можуть, якщо раніше ви отримали повістку, але не з’явилися до терцентру комплектації. Військові вже сформували матеріали про порушення вами законодавства про військовий облік чи мобілізацію – це статті 210 та 210-1 КУпАП та відправили вимогу до поліції затримати та доставити вас до ТЦК. І лише тоді, згідно зі ст. 262 КУпАП, у поліційного виникає право затримувати вас для доставлення до ТЦК.

Симутін зазначає, що сфальшувати матеріали практично можливо. Недобросовісний працівник терцентру комплектації прикріпить один або два корінці повістки, нібито ви їх отримували.

«І все, справа готова: ви, хто ухиляється, а вимога направляється поліції й вас мають право затримати. Згодом через суд ви точно зможете довести невинність, але ви вже будете в ТЦК», – розповів адвокат.

Якщо вас незаконно затримують, правозахисник рекомендує робити ось що.

Знімайте все на телефоні. А ще краще, коли це зробить хтось поруч. Принаймні увімкніть телефонний диктофон.

Без вимоги ТЦК вас затримувати не мають права, тому вимагайте її пред’явлення. Якщо немає вимоги – покличте перехожих та повідомте про незаконне затримання, зверніть увагу інших на незаконні дії поліції.

Попередьте поліційних про кримінальну відповідальність за перевищення службових повноважень – стаття 365 КК України.

Не виконуйте незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти в автомобіль або проїхати з зазначеними особами.

Затримання не може перевищувати 3 години та починається з моменту, коли до вас підійшли, а не з моменту доставлення до ТЦК. Як тільки цей час минув – розвертайтеся та йдіть.