Нацбанк хоче позбавити банки можливості заробляти на залишках з поточних рахунків населення

Нацбанк хоче позбавити банки можливості заробляти на залишках з поточних рахунків населення

Національний банк з березня підвищує норми резервування банків за поточними коштами населення ще на 10%. Це позбавить банки можливості заробляти на цих залишках та спонукатиме підвищувати ставки за депозитами.

Про це повідомила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова у Facebook.

“Що це значить для банків? Вони не зможуть заробляти на цих залишках нічого”, – написала вона.

Як зазначила Рожкова, на жаль, банки керуючись короткостроковими комерційними цілями зовсім не поспішали підвищувати ставки за депозитами після підняття ключової ставки попри численні вербальні інтервенції з боку НБУ.

“В результаті маємо небезпечний для фінансової стабільності значний за обсягами “навіс” у вигляді залишків на поточних рахунках населення, який щомісяця збільшується. І не шляхом конкуренції чи маркетингових зусиль. Скоріше всупереч відсутності будь-яких зусиль з боку банків”, – повідомила перший заступник голови НБУ.

За її словами, два основних чинники зростання залишків: соціальні та інші виплати уряду та обмеження на зняття готівки, які ввів НБУ 24 лютого минулого року.

Рожкова зазначила, що за умови поступового скасування обмежень, ці кошти миттєво опиняться на готівковому ринку. І, з одного боку, будуть тиснути на готівковий курс, з іншого – погіршать стан ліквідності банків.

“Тож розрахунок на те, що потенційні втрати доходів таки змусять банки підвищити привабливість строкових депозитів”, – додала Рожкова.