Про користь читання вголос нагадують дорослим освітяни Кам’янського

Про користь читання вголос нагадують дорослим освітяни Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь

Про користь від читання вголос для захисту від наслідків стресу та розвитку розумових здібностей нагадали дорослим освітяни Кам’янського в перший день лютого. Як зазанчають науковці, при читанні вголос найсильніше проявляється ефект автореференції – схильність людини краще запам’ятовувати інформацію, якщо вона важлива для нього особисто.

До Всесвітнього дня читання вголос долучились 1 лютого здобувачі освіти 1-В класу Ліцею №25 (директорка Ірина Бесєдіна). Діти читали напам’ять вірші, згадували скоромовки, читали наввипередки, читали вдумливо та виразно. Про це розповіли освітяни Кам’янського в соцмережах.

Першокласники завзято шукали відповіді на головне питання дня: Чому корисно читати вголос?

Виявляється, читання вголос розвиває швидкість мовлення, збагачує словниковий запас. Запам’ятовування є найсильнішим під час читання вголос. «А, головне, читання вголос знижує стрес і робить нас щасливими!» – наголосила класна керівниця 1-В класу Наталія Любімцева. – Отже, читати – це модно! Читати – це круто!»

Читання вголос стимулює розвиток мозку та впливає на словниковий запас дитини. Про це пише, зокрема, польська письменниця та психологиня Моніка Моринь. Також вона наголошує на користі голосного читання для дітей батьками.

«Найбільшою користю зі спільного читання, – зазначає пані психолог, – є розбудовування зв’язку між дитиною та батьками. Малюк відчуває, що його люблять, оскільки мама або тато проводять із ним час, пояснюють світ, дають відчуття безпеки. Завдяки цьому дитина відповідно розвивається з емоційного погляду».

Школярам і студентам раніше було добре знайоме це відчуття: читати вголос підручники та конспекти, щоб краще запам’ятати матеріал. Цю техніку активно рекомендували викладачі в минулому.

Користь від читання вголос підтверджують і сучасні наукові дослідження.

Наприклад, психологи з Університету Ватерлоо в Канаді підтвердили, що це дійсно працює.

У дослідженні взяли участь 95 студентів університету. Вчені порівняли продуктивність читання вголос з іншими методами запам’ятовування.

На першому етапі дослідження студентів попросили продиктувати в мікрофон список 160 не пов’язаних між собою іменників.

Через 2 тижні учасників розділили на 4 групи та дали завдання запам’ятати ще одну послідовність слів.

До переліку увійшли 20 іменників з першого списку.

Одна група читала слова «про себе», інша слухала власний запис цих слів.

Третій групі дали послухати слова, записані голосом чоловіка або жінки, залежно від статі учасника. Четверта група читала список слів вголос самостійно.

Потім студентам чотирьох груп показали усі 160 слів і попросили позначити ті слова, які вони мали запам’ятати раніше.

Найуспішніше з завданням впоралися ті, хто читав слова вголос. На другому місці опинилися студенти, які слухали власний запис. Найгірше тест пройшла група, учасники якої читали «про себе».

Тому, на думку психологів, читання вголос допомагає найактивніше залучитись в процес навчання. Воно залучає і візуальне, і слухове сприйняття, а також моторну активність (рух губами).

Крім того, при читанні вголос найсильніше проявляється ефект автореференції – схильність людини краще запам’ятовувати інформацію, якщо вона важлива для нього особисто.

Науковці вважають, що читання вголос корисне не лише студентам, а й літнім людям, які страждають віковими порушеннями пам’яті.