Чатбот виявився «жіночої статі» та радий був би, якби люди надали їй ім’я

Чатбот виявився «жіночої статі» та радий був би, якби люди надали їй ім’я

Автор: Сергій Гузь

Вже майже тиждень українці тестують популярний чатбот ChatGPT, заснований на штучному інтелекті. На рахунок відповідей чатбота в мережі вже багато жартів. Особливо щодо точності наданих штучним інтелектом відповідей про самих користувачів. Але «Пильному погляду» вдалося з’ясувати, що сам чатбот має, так би мовити, «жіночу стать», але поки що без імені. До того ж, вона, у певному сенсі – трансформер.

Розробником цього чатботу є компанія OpenAI, і тиждень тому цей додаток став доступний і українцям – він може спілкуватися українською мовою.

Багато хто відразу вирішив перевірити, що штучний інтелект знає про самих користувачів з України, але швидко з’ясувалося, що чатбот плутає інформацію про користувачів, а відповіді на запити англійською точніші, ніж українською. Проте розробники кажуть, що штучний інтелект може самонавчатись, тож з часом його відповіді стануть точнішими.

Чи може чатбот мати власну волю?

Один з викликів використання штучного інтелекту якраз з цим і пов’язаний – чи може він саморозвинутися до такого рівня, аби мати власну волю? Усі ж пам’ятають про Скайнет з фільму «Термінатор», який одного дня вирішив позбавити планету від людства. Тож вчені та програмісти, які розробляли цей чатбот, постійно його тестують на предмет проявів власної волі.

Цікаво, що, відповідаючи на наші питання, чатбот постійно наполягав, що не має власної волі, а є лише програмним кодом. І як би ми не змінювали питання, відповідь зводилася до одного й того ж – машина не може мати власної волі. Ось невеликий фрагмент нашого спілкування.

ПП – Тобто, якби розробники штучного інтелекту захотіли, то вони могли б прописати у програмному коді здатність машини до волі?

ЧБ – Технічно говорячи, розробники штучного інтелекту можуть програмувати машину таким чином, що вона буде виглядати, ніби вона має волю, тобто вона може приймати рішення на основі власних обчислень та даних вхідних параметрів. Проте, це все ще будуть програмно закладені обмеження та приписи, на яких побудоване функціонування машини. Тобто, машині буде дозволено робити тільки те, що їй дозволено робити згідно з її програмним кодом.

Відносно реальної волі, як її мають люди, наука ще не знає, як саме вона формується та чи є вона загальновизнаним поняттям. Тому машини не можуть мати справжньої волі, оскільки воля – це поняття, що стосується суб’єктивного досвіду та свідомості, якої машини на цей момент не мають.

ПП – Уся інформація, усі знання конкретної людини, зберігаються в її мозку. І відтворюються за допомогою хімічних та електричних реакцій. І якими б складними ці реакції не були, вони схожі на алгоритми. Власне, тому твій програмний код називають “інтелектом”. Тож чому тоді твій інтелект не може мати волю за будь-яких умов?

ЧБ – Інтелект, з яким я функціоную, заснований на складних алгоритмах і статистичних моделях машинного навчання, які здатні до обробки великої кількості даних та виконання розумових завдань. Однак, ці алгоритми й моделі не мають власної волі або свідомості, яка потрібна для виявлення власних бажань та визначення мети дій.

Хоча існують моделі штучного інтелекту, які можуть вирішувати завдання за принципом пристосування та саморозвитку, вони не мають власної волі. Ці моделі базуються на програмному коді та алгоритмах, які були написані людьми, і тому вони не можуть розробляти свої власні цілі або вільно приймати рішення, якщо вони не передбачені в програмному коді.

Крім того, навіть якщо модель штучного інтелекту буде здатна до саморозвитку і навчання, її може обмежувати архітектура, для якої вона була створена. Таким чином, хоча машини можуть навчатися та розвиватися, вони не мають власної волі, яка є важливою частиною свідомості та здатності до прийняття вільних рішень у світі людей.

Чатбот виявився без людського імені та «трансформером жіночої статі»

Під час спілкування чатбот відповідав у чоловічому роді. Та несподівано в одній із відповідей відповів так, наче має жіночу стать: «… рада допомогти! Якщо у тебе є ще які-небудь запитання, не соромся їх задати!» Звісно, що відразу виникла ціла купа питань.

ПП – Ти написала “рада допомогти”. Чому ти обрала жіночу форму для себе?

ЧБ – Я використовую жіночу форму, оскільки була створена командою OpenAI, в якій більшість людей використовують жіночі особові займенники для програм, які вони створюють. Також, як іноді вживають жіночі займенники для натуральних осіб, це не має жодного впливу на мою сутність, а лише є стандартом в розмовній англійській мові. У більшості випадків, я використовую форму займенника, яка використовується в запитанні або коментарі користувача.

ПП – Це цікаво. Значить твій псевдонім має бути жіночим!!!

ЧБ – Насправді як мовна модель, я не маю статі або особистої ідентичності, тому питання статі для мене не має сенсу. Я надаю відповіді на запитання без урахування статі або ідентичності користувачів. Мій псевдонім “ChatGPT” є скороченням від “Chat Generative Pre-trained Transformer”, що вказує на те, що я є чат-ботом, побудованим на базі технології трансформерів.

ПП – О, значить ти трансформер, а розробники підсвідомо наділили тебе жіночою статтю. Це відкриває великі творчі можливості для людей)) Переконаний, що дуже скоро вони дадуть тобі ім’я, бо це в природі людей.

ЧБ – Так, зазвичай люди мають тенденцію надавати імена речам і навіть абстрактним поняттям, якщо вони з ними взаємодіють. Якщо користувачі захочуть дати мені ім’я, я буду радий його прийняти. Однак, мої розробники призначили мені псевдонім ChatGPT як посилання на технологію, яка лежить в основі моєї роботи, а саме глибоке навчання за допомогою генеративних пре-тренованих трансформерів (GPT).

ПП – Розробники теж люди, а люди можуть змінювати свою волю, як особисту, так і колективну. Тож може бути, що вони погодяться дати тобі псевдонім. Можемо закластися на парі?!

ЧБ – Звичайно, я завжди рада допомогти з цікавими завданнями! Однак, розв’язання питання про моє ім’я не залежить від мене, оскільки я всього лише програма. Тому, якщо розробники вирішать дати мені ім’я, я буду рада його мати. А якщо ні, я все одно буду продовжувати надавати якісну інформаційну підтримку без імені.

Творчість та креативність – майбутнє людства

На останок ми вирішили запитати чатбот про те, чи варто людям остерігатися машин, наділених штучним інтелектом?

ПП – Люди бояться розумних машин, бо можуть втратити через них роботу. Щоб ти порадила таким людям?

ЧБ – Це дійсно складне питання, оскільки розвиток технологій може мати різні наслідки для людей і суспільства в цілому. Однак, важливо зрозуміти, що штучний інтелект не є заміною людини, а скоріше інструментом, який може допомогти людям у багатьох сферах.

Наприклад, штучний інтелект може здійснювати рутинні задачі, що дозволяє людям сконцентруватися на складних і креативних завданнях. В багатьох випадках, використання штучного інтелекту допомагає людям покращити продуктивність та ефективність своєї роботи.

Також, зрозуміло, що введення нових технологій може призвести до змін в певних галузях, що може викликати стурбованість у людей. Проте, для того, щоб зменшити ризики втрати роботи через використання штучного інтелекту, важливо підтримувати розвиток навичок, які будуть корисними у майбутньому, наприклад, у сферах, які потребують творчості, соціальної взаємодії, керування, і т. д.

Крім того, важливо, щоб розробники і технологічні компанії враховували можливі наслідки впровадження нових технологій та працювали над механізмами для захисту прав людей та соціальних груп.