Різницю між фахівцями, які «лізуть в душу», пояснила психологиня з Кам’янського

Різницю між фахівцями, які «лізуть в душу», пояснила психологиня з Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь

Різницю між психологом, психотерапевтом та психіатром – фахівцями, які буквально «лізуть в душу» людини, читачам «Пильного погляду» пояснила Вікторія Лобенок, психологиня з Кам’янського.

У цивілізованих країнах нормально і навіть престижно лікуватися у психіатра, регулярно консультуватися з психологом, роками відвідувати психотерапевта. В Україні у свідомості пересічного громадянина сфера психічних (душевних, бо психо – це душа, грецькою мовою) проблем оповита численними міфами, упередженнями та страхами.

Зокрема, існує плутанина між різними спеціалістами – психологами, психотерапевтами та психіатрами. Це дезорієнтує й призводить до того, що людина взагалі не звертається по фахову допомогу.

Різницю між фахівцями, які «лізуть в душу», пояснила психологиня з Кам’янського - ФОТО
Вікторія Лобенок

Психо – душа, логос – наука, пояснила В. Лобенок. Отже, психолог – той, хто допомагає людині вивчати свою душу та жити в суспільстві з такою душею (психікою).

Практичний психолог – фахівець, що не має відношення до медицини. Психолог не призначає ліки. Люди, яким допомагає психолог, називаються клієнтами. Психолог, зазвичай, обізнаний із загальними закономірностями функціонування людської психіки і надає допомогу у вигляді консультацій, які відбуваються у формі бесіди, дає загальні рекомендації щодо роботи клієнта над собою.

Психіатр – це лікар з вищою медичною освітою, який проводить діагностику, лікування й профілактику хвороб чи розладів, що пов’язані з порушенням психічної діяльності. Люди, яким надається психіатрична допомога – пацієнти.

Психіатр встановлює діагноз та призначає лікарські засоби, що впливають на роботу мозку й організм в цілому. Психіатри лікують хронічні психічні захворювання, всі види депресій, невротичні розлади, страхи, фобії, тривожні стани, сексуальні порушення, епілепсію, безсоння, суїцидальні спроби та нав’язливі думки; усуває складнощі з концентрацією уваги тощо.

У психіатрів часто лікуються цілком нормальні адекватні люди з незначними тимчасовими проблемами, які легко піддаються медикаментозній терапії.

Терапія – це догляд, турбота. Психотерапевт допомагає піклуватись про душу, шукати шлях до себе.

Психотерапевт – це психіатр або психолог, який отримав додаткову післядипломну освіту і є спеціалістом в одному з обраних ним напрямків: психоаналіз, гештальт, психодрама, арттерапія, клієнт-центрована чи позитивна психотерапія тощо. Психотерапевтична допомога спрямована на зміну особистості і передбачає систематичну тривалу роботу з клієнтом та постійні регулярні зустрічі.

Психотерапевти-психіатри можуть призначати ліки. Психотерапевти немедичної школи, які сформувалися з-поміж психологів, не мають права проводити медикаментозне лікування своїх клієнтів.