Віктор Попов: «Вистава «Хто я є?» про те, як людина намагається знайти вихід навіть в безвихідній ситуації»

Віктор Попов: «Вистава «Хто я є?» про те, як людина намагається знайти вихід навіть в безвихідній ситуації»

24 березня в Кам’янському на Основній сцені Театру ім. Лесі Українки прем’єрою вистави «Хто я є?» за п’єсою Славоміра Мрожека відбудеться відкриття нового театрального простору «Сцена на сцені». У чому основна ідея театрального простору «Сцена на сцені», та чому ця вистава позиціюється як «театральна провокація» розповів її режисер-постановник, заслужений діяч  мистецтв України Віктор Васильович Попов.

 – Вікторе Васильовичу, чому саме Славомир Мрожек і саме ця п’єса привернули Вашу увагу?

– Насамперед темою та особистістю самого автора. Дякую рідному театру – я нарешті ставлю цю п’єсу, про що мріяв, напевно, років 10, не менше. Повірите, таких глибоких і завжди актуальних п’єс, а вона написана рівно 50 років тому, у світовому репертуарі не так уже й багато. Сьогодні театр повинен так вибудовувати репертуарну політику, щоб найповніше задовольнити запити наших глядачів. Адже погодьтеся, театр це не тільки розважальний заклад, але й те місце, де може відбутися зустріч глядача з самим собою, в тиші та в спонтанному діалозі може народитися відповідь на його особисті, можливо навіть до кінця неусвідомлені питання.

Віктор Попов: «Вистава «Хто я є?» про те, як людина намагається знайти вихід навіть в безвихідній ситуації» - ФОТО

Завдання театру провокувати глядачів бачити більше, ніж показано на сцені, ставити собі питання про людську природу, сенс власного життя. Дуже хочу, щоб це відбувалося на наших виставах. Саме у цьому бачу сенс та призначення сучасного театру.

– П’єса називається «Емігранти», а вистава – «Хто я є?» Чому вирішили змінити назву?

– П’єса «Емігранти» не потребує якоїсь особливої реклами. Протягом 50 років вона досить успішно йде на театральних підмостках різних країн, у тому числі й у нашій країні. Це визнана класика. Але у зв’язку з тим, що Україна зараз переживає не найкращі часи й частина українців змушена була після початку повномасштабного російського вторгнення виїхати за кордон, я вважав, що назва «Емігранти» в такій ситуації може бути невірно сприйнята.

Адже ця п’єса насправді не про емігрантів. Назва «Емігранти» була придумана автором ще у 70-х роках минулого століття. На той час певна частина суспільства в соціалістичній Польщі демонструвала свій «тихий протест» проти тогочасного політичного устрою і всілякими силами намагалася вирватися із «соціалістичного раю» за «залізну завісу». Отже, ідея і тема п’єси спочатку була пов’язана з еміграцією тієї хвилі. Тема нинішньої української еміграції, вона у цій п’єсі, у цій виставі не звучить і ніяк не присутня.

Віктор Попов: «Вистава «Хто я є?» про те, як людина намагається знайти вихід навіть в безвихідній ситуації» - ФОТО

Мені ця п’єса цікава насамперед тим, що дві людини перебуваючи в глибокій кризовій ситуації, у безвиході, на чужині, намагаються знайти вихід, поміняти себе, виявити себе, розлучитися зі звичними масками, поставивши собі чи один одному таке важке і болісне питання: «Хто я\ти є насправді?». Дія в п’єсі сконцентрована на тому, як ці двоє намагаються вирватися зі своїх «капканів», до яких за збігом обставин вони потрапили. Знайома ситуація? Це історія про те, як людина, потрапляючи у певному віці у ситуацію, з якої здається немає виходу, таки знаходить цей вихід… Або не знаходить. Одним словом, є про що подумати.

– Виходить, що за жанром ця вистава ближча до психологічної драми?

– Ні, це не психологічна драма у чистому вигляді. Це так звана театральна провокація, гра із глядачем навколо сюжету п’єси. У цій історії дуже важливий емоційний стан самого глядача. За задумом простір цієї вистави буде обмеженим. І глядачі, і актори будуть знаходитись на сцені за закритою завісою, тобто, завжди прихована сакральна частина театру віддається обмеженій кількості глядачів. Тому вся гра акторів побудована з урахуванням того, що, крім їх двох, у виставі буде присутній і третій персонаж – глядач. Мені самому цікаво, наскільки наш глядач виявиться «контактним» і буде готовий вступити до цієї театральної гри, яку ми йому запропонуємо.

– Тобто, це якийсь театральний експеримент?

– Це «експеримент», який уже давно пройшов адаптацію у світовому театрі. Просто це та «форма», яка раніше ніколи у нас в театрі до цього не застосовувалася. А тепер ми цю «форму» привносимо до арсеналу використовуваних театральних прийомів.

– А чим ще ця вистава буде цікава глядачам, крім можливості взяти в ній якусь участь як третій персонаж?

– Сподіваюся, що акторською грою. Адже театр – це насамперед гра. Якщо на сцені немає повноцінної акторської гри, то мені нудно. Тому мені й хотілося б, щоб у цій виставі був адреналін акторської гри. Тим більше, що їх, акторів, там лише двоє.

– Коли у спектаклі залучений великий акторський ансамбль, хтось когось може «підстрахувати» у разі якихось помилок. У цій виставі на сцені будуть лише двоє акторів, які гратимуть у безпосередній близькості від глядача. Напевно, це особливо складно – розуміти, що ти не маєш права навіть на маленьку помилку.

– Актор, якщо він сам цього хоче, має право на все. У тому числі й на помилку. Питання в іншому – що він із цим робитиме? Ніхто з нас не застрахований від помилок. І актор теж може помилятися на сцені, але його помилка має стати частиною гри. Потрібно, використовуючи всю свою майстерність та акторський талант, зробити так, щоб глядач нічого не помітив. От і все. Вистава – це не складання іспиту перед глядачем, де все має бути викладено та показано так, як написано у підручнику.

Віктор Попов: «Вистава «Хто я є?» про те, як людина намагається знайти вихід навіть в безвихідній ситуації» - ФОТО

Але в цій виставі актори справді незахищені, вони – «оголені». Між ними та глядачами півтора метра, жодної рампи та завіси. Звісно, це – випробування. Але мені подобається, коли актори готові піти на подібне випробування. І саме тому я зробив ставку на молодих акторів. У цьому випадку це Іван Чебан та Ілля Каріков. Мені подобається, коли актори, осягаючи важкий матеріал, виростають як професіонали. На мій погляд, одне з найперших завдань режисера у театрі – допомагати акторам рости у професійному плані.

 

   Інтерв’ю провів Віталій Бараннік