Про вірогідність спалаху кору під час повномасштабної війни, застерігають лікарі з Кам’янського

Про вірогідність спалаху кору під час повномасштабної війни, застерігають лікарі з Кам’янського

З початку пандемії COVID-19 охоплення щепленнями проти кору як в Україні, так у світі – знизилось. Враховуючи умови повномасштабної війни у МОЗ наголошують, що потрібно бути готовими до найгіршого сценарію. Про план превентивних заходів МОЗ, що дозволить знизити негативні ризики, розповіла завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень, лікарка – епідеміологиня ВСП «Кам’янський районний відділ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олена Литвиненко.

9 березня на  засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі – комісія ТЕБ та НС) Віктор Ляшко, міністр охорони здоровʼя України, представив стандартизований план готовності та реагування на спалах кору у разі його виникнення.

«Кір є одним із найбільш заразних людських вірусів, що становить загрозу для всього світу. На жаль, з початку пандемії COVID-19 охоплення щепленнями проти кору невпинно знижується як в Україні, так і загалом у світі. Враховуючи умови повномасштабної війни та, відповідно, ще більше зниження показників імунізації, ситуація в Україні потребує особливої уваги. Маємо бути готові до найгіршого сценарію: превентивно розробити план заходів, що дозволить максимально убезпечити людей та знизити потенційні негативні наслідки для системи охорони здоровʼя», – зауважив Віктор Ляшко.

За словами Олени Литвиненко, низький рівень імунізації вже мав наслідком спалах кору у 2012 році, а потім знову з середини 2017 року до кінця 2019 року, коли в Україні був другий за величиною спалах кору у світі. Завдяки зусиллям державних інституцій у сфері охорони здоров’я, чіткій національній і регіональній координації, вакцинальна кампанія допомогла контролювати спалах у 2019 році та знизити рівень зараження.

Однак загальний імунітет населення залишається низьким. За останні три роки рівні охоплення щепленнями вікових груп є недостатнім для створення колективного імунітету (не менше 95 %).

Як передається кір

Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке є однією з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Переважно на кір хворіють саме діти, які не мають щеплень. Однак дорослі та підлітки, яких не вакцинували в дитинстві, також можуть захворіти.

Як зауважила Олена Литвиненко, на кір хворіють тільки люди, відповідно, і зараження відбувається тільки від людини до людини. Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті з хворим.

Важливо відзначити, оскільки вірус кору дуже легкий, він здатний потрапляти на інші поверхи крізь вікна та вентиляцію та навіть в сусідні будівлі через потоки повітря. Людина може заразитися кором у випадку, коли перебуває в будинку з вірусом або ж контактує з хворим.

Симптоми кору в дітей і дорослих 

За словами лікарки-епідеміологині здебільшого на кір хворіють один раз, а повторні випадки майже не трапляються. При цьому заразитися вірусом може будь-яка людина, яка не має імунітету.

Симптоми кору проявляються у кілька етапів. Спершу інфікована людина стає млявою, у неї виникають проблеми зі сном та знижується апетит. Пізніше з’являються нежить та кашель, а також підвищується температура. Ці ознаки легко сплутати із застудою, тому треба бути обачними.

Уже через кілька днів температура падає, а от кашель та нежить навпаки посилюються. При цьому у хворого збільшуються лімфовузли, виникає запалення слизової оболонки очей, можуть бути гнійні виділення. Рожеві крапкові висипання з’являються на 2-3 день. Їх можна помітити на слизовій оболонці ясен, щік та губ ще до появи висипів на тілі.

На 4-5 день після перших симптомів кору температура хворого знову зростає до 39-40 градусів і він вкривається червоними цятками. Спершу висип з’являється на шкірі голови, на обличчі та за вухами, а пізніше розповсюджується на тіло, руки та ноги.

На додачу, у хворого посилюється нежить, набрякають повіки та обличчя. Людей з кором також мучить головний біль, від якого вони інколи навіть непритомніють. До симптомів може додатися ще й пронос.

Якщо кір проходить без ускладнень, то вже на 4 день хворому стає краще. У людини нормалізується температура, минає кашель та нежить, а висип зникає у зворотному з появою порядку. Червоні цятки можуть зовсім минутися або ж змінитися на пігментацію.

Кір послаблює імунітет 

Кір послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть спричинити захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха. Кір впливає і на нервову систему, та в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Лікування кору 

Якщо кір проходить без ускладнень – його лікують в домашніх умовах під наглядом лікаря. Та якщо хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводять в лікарні. Дорослих переважно госпіталізують.

Лікарка – епідеміологиня наголошує, що ліків проти кору немає – хворим призначають комплексну терапію, яка спрямована на боротьбу з симптомами кору і підвищення імунітету.

Профілактика кору 

Найбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка і забезпечує захист від хвороби.

Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років.

Як розповіла Олена Литвиненко, в Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи. Після щеплення у дітей виробляється імунітет до хвороби вже на другому році життя через місяць після вакцинації.

«Не щепленим від цього вірусу дорослим потрібно пройти вакцинацію!», – додала епідеміологиня.