Тренди громадського активізму на сесії міськради Кам’янського

Перша в цьому році сесія міськради задала тон проявам громадського активізму, які набувають поширення ще з минулого сезону.

Автор: Валентин Фіголь.

Відкритість сесій міськради – це, з одного боку, досягнення громадського суспільства в нашому місті. А з другого – громадські активісти у нас все частіше сперечаються заради сварки, відзначив тиждень тому Олександр Залевський, секретар міської ради Кам’янського.  Деякі події сесії 1 березня стали яскравою ілюстрацію до висновків секретаря міськради.

На сесії знову був аншлаг. Депутати міськради та топ-менеджери виконавчої влади сиділи спереду на окремих місцях. В рядах позаду сиділи представники бюджетних організацій, КП та громадські активісти, просто громадяни, якісь прийшли на сесію. Сидячих місць не вистачило багатьом. Кількадесят людей стояли в проході до виходу з сесійної зали. За дверима у вестибюлі сиділи ще пара десятків поліцейських.

Активісти проявили себе з самого початку сесії. Тільки-но піднявся на трибуну для виступу народний депутат Віталій Купрій, як з місця в задніх рядах піднявся відомий громадський активіст ГО «Громадська варта» Євген Найда і закричав: «А це хто?» Євген вийшов на середину сесійної зали і став походжати поміж рядами. Він то обмінювався репліками з людьми, повз яких проходив, то викрикував у бік виступаючого депутата ВРУ: «А це хто?.. Ну, і шо?.. Нє, ну а шо?..». Євген кидав у залу питання: «Навіщо цей популізм?.. Які будуть ваші дії?..» Але ніхто не відповів активісту, лише кілька голосів порадили говорити тихше, бо сесія…

Після закінчення виступу В. Купрія активіст ще пройшовся туди-сюди залою, потім попрощався з присутніми і вийшов. Одразу ж залу покинули ще з десяток чоловіків міцної статури. Дехто з них вже був помічений раніше в ексцесах під час сесій міськради – на торішній грудневій сесії, наприклад. В каденцію міськради на сесіях завжди присутні кілька десятків чоловіків міцної статури, які можуть блокувати якісь проходи, когось кудись не пропускати. Вони називають себе просто мешканцями міста. Частина з них присутні від початку до кінця сесії, хтось приходить на час розгляду певних питань.

Від імені «територіальної громади, а також інститутів громадянського суспільства та небайдужих місцевих мешканців» виступив на сесії активіст ГО «С.Т.А.Р.Т.» Костянтин Філатов. Він повідомив, що міська влада існує поза межами публічного права, бо була заснована з самого початку незалежності України неправильно. Спочатку треба було провести референдуми чи загальні збори, на які зібрались би всі українці і уповноважили органи влади діяти від імені народу – єдиного, за Конституцією, джерела влади в Україні. Щоб зробити владу законною, К. Філатов запропонував привести систему влади у відповідність нормам публічного права. Тобто, зібрати загальні збори і вирішити, хто і яким чином має представляти інтереси українців в органах влади.

У своєму виступі активіст Філатов звернувся до міського самоврядування з вимогами: зробити так, щоб мешканці на зборах самі вирішували, куди витрачати громадські кошти, допустити громадських активістів до прямого контролю за роботою підрядників, що виконують роботи за бюджетні гроші тощо.

Під час виступу К. Філатова його підтримували вигуками з місць кілька чоловіків, серед яких були колишні активісти радикальних організацій на зразок Правого сектору. Вся група, до десятка осіб, пішли геть одразу за промовцем.

Також на сесії виступили представники громадської організації «Патріот-2015», яка об’єднує учасників АТО та родини загиблих в АТО. В своїй промові вони, зокрема, дорікнули депутатам міськради за те, що ті більше обіцяють, ніж роблять, і охоче само рекламуються на темі бойових дій та волонтерства.

Міська рада не повинна ніяк реагувати на виступи народного депутата Купрія та активіста Філатова, відзначив опісля сесії секретар міськради О. Залевський. Достатньо того, що депутати вислухали промову.

Але тенденція, коли громадські активісти дедалі частіше демонструють нетерпимість та неповагу до опонентів, пропонують радикальні дії, — має непокоїти владу та захисників закону. Адже громадські активісти називають себе представниками народу.

До того ж криміногенна ситуація в місті складна, як визнав за тиждень до сесії секретар міськради О. Залевський. Від нападів невідомих осіб в Камянському постраждали, як мінімум, двоє депутатів міськради. Нагадаємо: навесні 2015 року група зловмисників витягли зі студії міського телебачення депутата Ігоря Лісничого і вкинули його у контейнер для сміття. А восени 2017 року у власному дворі зазнав нападу депутат Андрій Іванченко: двоє невідомих з битою та газовим балончиком завдали депутату тілесних ушкоджень. Ці злочини не розкриті, а безкарність надихає злочинців.

Депутати схильні недооцінювати загрозу, доки їх не зачепило, констатував торік депутат Григорій Самойленко, після сутички в приміщенні міськради з одним активістом-човнярем з «Хвилі».