Що таке здоров’я та від чого воно залежить

«Питание все лучше, а здоровье — все хуже», — цитата з радянського кінофільму 1982 року «Старий новий рік» стала сумним пророцтвом. Сьогодні лікарі визнають: хвороби «молодшають», нові епідемії збирають свій «врожай», лікування антибіотиками – шлях в нікуди, а здорових дітей дедалі меншає…

Автор: Валентин Фіголь.

Медицина – про здоров’я

Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня. У цей день в 1948 році вступив у силу Статут Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

За статутом ВООЗ, «здоров’я є станом повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутністю хвороб і фізичних дефектів».

За даними експертів Всесвітньої організації охорони здоров′я серед факторів, які впливають на стан здоров′я, здоровий спосіб життя займає 48 — 53%; генетичні фактори — 18 — 22%, забруднення навколишнього середовища — 16 — 20%; якість медичного обслуговування тільки 3 — 10%.

Отже, величезну роль відіграє здоровий спосіб життя, в якому центральне місце посідає поведінка людей, їх психологічні налаштування, вчинки, гігієнічна грамотність і виконання лікарських рекомендацій.

Здоровий спосіб життя, як нагадують фахівці Кам’янського медцентру здоров’я —  це коли людина так поводиться, що зберігає здоров′я, забезпечує працездатність та активне довголіття.

ЗСЖ включає різні елементи: харчування, побут, умови праці, рухова активність і загартування. Крім того, до складових ЗСЖ відносяться: особиста гігієна, режим праці і відпочинку, психогігієна і психопрофілактика, охорона навколишнього середовища, самоконтроль за станом здоров′я, відсутність шкідливих звичок (вживання алкоголю, наркотичних і токсичних речовин, тютюнопаління), статеве виховання і статева культура, своєчасне звернення до лікаря.

 Жити без суєти

У Кам’янському Олександр Цуркан, засновник і керівник одеського оздоровчого «Клубу любителів життя» не тільки гостював, а проводив зустрічі з однодумцями, практичний «обмін премудростями». У свої «за шістдесят» Олександр Петрович вважає: якщо людина змушена розділяти роботу і відпочинок — вона вже створила собі проблему, яка буде мучити і виснажувати життєві сили.

О. Цуркан поділився з читачами «Пильного погляду» своїми поглядами на здоровий спосіб життя.

 — Олександр Петрович, Ви в нашому місті не вперше, колись жили тут, маєте дружину з нашого міста. Якими Ви бачите кам’янчан?

— Абсолютно різними. У Кам’янському живуть до подиву різні люди, просто дивно, як вони уживаються на одній території. Також кам’янчани неповторно суперечливі: одночасно примудряються бути стурбованими і безвідповідальними. Скупляться на посмішку, вітання сонцю, що сходить і тринькають лякаючу кількість енергії на підтримку статусу хворих, бідних і нещасних.

— І що ж це таке — статус бідних, хворих і нещасних?

— Здоров’я, багатство і щастя притаманні людині від народження, це його природний стан. Перебування в цьому стані, підтримання його і поширення зовні — єдина справжня мета людського життя. Але система під назвами «суспільство», «соціум» ставить перед людиною інші завдання — мати якомога більше грошей, зайняти важливу посаду, взяти владу. Як кажуть, отримати соціальний статус. У гонитві за цілями, які вигадані самими людьми, вони втрачають відчуття здоров’я, багатства і щастя. Це я називаю набуттям статусу бідних, хворих і нещасних.

— Що заважає людині досягати цілей, які ставить суспільство, і залишатися в природному стані?

— Помилки. У гонитві за ілюзіями, примарами запросто заблукати. Помилка — вважати, що грошей і влади вистачить на всіх. У годівниці тісно, ​​і чим вище твій апетит, тим активніше і зліше доведеться поштовхатися, щоб насититися. Піднімаючись наверх, когось зіштовхнеш. У цій метушні і товкотнечі між людьми виникають агресія і заздрість — відносини протиприродні і руйнівні.
Гонитва за кількістю матеріальних цінностей протиприродна, тому що природа не терпить надмірностей. Все, що людина накопичує в одному — доводиться віддавати в іншому. Розплачуватися спокійним сном, негараздами в родині, відчуженням близьких і підступами ворогів — тих, кого обійшов, відштовхнув, обдурив, поки ганявся за здобиччю.
Досягнення і підтримання соціального статусу — це постійна турбота. Заклопотана людина нещасна, вона не відпочиває, тому її сили виснажуються. Грошей і влади не буває достатньо, їх завжди намагаються відняти. Тому доводиться напружуватися, щоб утримати накопичене. Не дивно, що російським словом «запори» називають і засоби для охорони багатств, і хворобливий стан, при якому людина скупа навіть на фекалії. Рак прямої кишки, наприклад — типова хвороба жадібних людей, як і різні серцеві недуги, коли говорять, що «тисне жаба».

— Чому люди продовжують, за Вашим висловом, ганятися за примарами, якщо це так шкідливо?

— Життя людини, яка ганяється за статусом, протікає в суєті. Суєта не дає озирнутися, осмислити те, що відбувається. Прагнучи всюди встигнути, людина нічого не робить як слід. Тому змушена повертатися, переробляти або викручуватися. Все це забирає сили. Крім того, суєта породжує безвідповідальність, отже, брехню. І небезпечну ілюзію, що за все можна розплатитися грошима. Щоб грошей вистачило, треба ще поквапитися… Замкнуте коло, знайти вихід з якого неможливо, поки тебе кличуть і підганяють ті примари, за якими ти начебто женешся. Так і бігаєш, як кінь по манежу. Загнали — списали на ковбасу, в кращому випадку.

— Чи є спосіб вибратися «з манежу» живим?

— Для цього потрібно зупинитися. Як мінімум. Зрозуміти, що єдині батіг і пряник в твоїх руках. Озирнутися, прислухатися, усвідомити куди біжимо, навіщо. Усвідомити себе людиною, істотою вільною. Тим часом осяде пил і стане видно вихід. У кожної людини він свій. Але перше, що потрібно зробити, якщо з’являється відчуття незадоволеності — паузу. Віддихатися, привести в порядок тіло і думки.

— Як позбутися статусу хворого, бідного і нещасного?

— Для початку потрібно повернути в своє життя усвідомленість кожного руху. Людина, яка не усвідомлює себе, не знає відповіді на питання «хто я?». Чи може він при цьому знати, що йому потрібно в житті? ..

Усвідомленість допоможе правильно розставити пріоритети. Часто люди запитують: «Де взяти час і кошти, щоб дбати про своє здоров’я?» Зустрічне питання: «А на що ви тоді витрачаєте час і кошти?» Виявляється, люди витрачають час, щоб роздобути кошти, які потім можна витратити на здоров’я. Якщо встигнуть.
Взагалі-то на здоров’я не треба витрачати час. Потрібно жити так, щоб підтримувати здоров’я. Повсякденні справи, домашні клопоти, просто хода з пункту А в пункт Б можуть бути корисними і розвиваючими вправами, а можуть перетворитися на тортури. Причому вибір виключно за вами. Свідома людина не стане діяти собі на шкоду.
Живий приклад — їжа. Найефективніше здорове харчування — усвідомлене, із задоволенням. Усвідомлена людина знає і відчуває, куштування яких продуктів саме зараз принесе користь і втіху. Обмін речовин в організмі свідомого відрегульований так, що людині не хочеться відчувати смаку нездорової їжі, не хочеться об’їдатися і обпиватися.
Усвідомленість, крім іншого, відкриває одну з найбільших таємниць: те, що не приносить радості, не принесе користі. Звідси принцип, що дозволяє жити здоровим, багатим і щасливим життям: перебувайте в радості і, не економлячи, поширюйте її навколо себе. Радості в світі вистачить на всіх.

Секрет собачого життя

Велика кількість бродячих собак у Кам’янському — показник безладу в житті городян, вважає А.Цуркан: «Вуличні собаки, їх поведінка — це людські думки і взаємини. Тут і ласка, і відданість, і зворушлива турбота, і агресія… Людям слід привести в порядок себе, взаємини, місто. Тоді собаки займуть своє місце і перестануть бути проблемою».