Що нового в сфері ЖКГ чекати мешканцям Кам’янського з 1 травня

З 1 травня нас чекають зміни в сфері житлово-комунального господарства. З цього дня в Україні повною мірою вступає в силу закон «Про житлово-комунальні послуги» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19. Він вносить зміни у відносини між власниками житла, комунальними службами та безпосередніми надавачами житлово-комунальних послуг.

Автор: Валентин Фіголь.

Управителі та пеня

За новим законом, відтепер відомі ще з часів СРСР ЖЕКи остаточно відійдуть у минуле. Мешканці багатоквартирних будинків, в яких не створено товариство співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), повинні будуть вибрати собі управителя або керуючу компанію, щоб взаємодіяти з постачальниками послуг з обслуговування будинків, прибирання територій, вивезення сміття та інших робіт. Якщо люди цього не зроблять, то, відповідно до Закону, будуть змушені укладати  договори напряму з усіма комунальними службами та підприємствами, що постачають електроенергію, газ, тепло та воду.

Отже, з 1 травня в українців з’являється ще одна можливість самим мешканцям вибирати собі управителів житлом.

Також з 1 травня 2019 року постачальники тепла, води, газу та інших послуг в Україні отримують право вводити так звану «абонплату». Це буде фіксована сума, яку споживач платитиме в ситуації, коли він в поточному місяці зовсім не користувався теплом, водою або газом. Ці кошти повинні будуть витрачатися надавачами послуг тільки на утримання і ремонт відповідних інженерних мереж і обладнання.

До того ж закон, який вступить в силу 1 травня, дозволить постачальникам нараховувати штрафи за несплату рахунків. При цьому розмір пені встановлюється законом і становить 0,01 % суми боргу за кожен день прострочення після 20-го числа місяця, який слідує за місяцем оплати послуги. Так, річна ставка в цілому по піні становить 3,65 відсотка. Сума наче невелика, але, як сподіваються комунальники, пеня буде служити своєрідним нагадуванням громадянам про те, що оплачувати комунальні послуги краще своєчасно.

Усі житлово-комунальні послуги, згідно закону, надаються тільки на підставі договірних відносин.

Споживач обирає, яку послугу і на підставі якого договору він хоче отримувати. Зазначимо, що для різних комунальних послуг співвласники можуть вибрати різні моделі відносин з постачальниками.

Відповідальність споживача залишається індивідуальною.  Закон не дає постачальникам послуг  повноважень за борг одного споживача відключити весь будинок.

Сам на сам або через колектив

Ось які базові моделі відносин між надавачами та споживачами комунальних послуг у багатоквартирного будинку регулює зазначений закон у ст. 14:

  1. Індивідуальний – з кожним окремим власником квартири. Передбачає відповідальність виконавця за якість обслуговування внутрішньобудинкових систем будинку та інженерно-технічних систем приміщення споживача. При цьому справляється абонплата – це наразі єдино можливий варіант для газо- та електропостачання.

Обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку виконуються надавачем послуги.

Капітальний ремонт внутрішньобудинкових систем будинку здійснюється співвласниками або залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників. Технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем електро- та газопостачання здійснюються суб’єктом, визначеним співвласниками будинку, за рахунок співвласників.

  1. Колективний договір з управителем будинку, якого мають обирати самі співвласники, – управитель укладає договори з постачальниками від імені співвласників будинку на підставі підписаного з ним договору.

Передбачає відповідальність виконавця до «входу в будинок». До вартості комунальних послуг не входить плата за абонентське обслуговування та обслуговування внутрішньобудинкових систем будинку.

Колдоговір може бути укладений за умови наявності будинкового вузла (вузлів) обліку, що забезпечує загальний облік споживання комунальної послуги в будинку;

Технічне обслуговування, поточний і капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку здійснюються за рахунок співвласників.

Уповноважена особа відкриває поточний рахунок зі спеціальним режимом використання за кожною комунальною послугою. Кошти, що перебувають на такому рахунку, є власністю співвласників будинку.

За наявності заборгованості за спожиті комунальні послуги виконавець звертається із претензією (позовом) до відповідного співвласника. Виконавець має право звернутися з претензією (позовом) про сплату фактичної заборгованості до уповноваженої особи (управителя), а той уже після сплати заборгованості має право зворотної вимоги до співвласника-боржника.

  1. Договір колективного споживання (для ОСББ) укладається з виконавцем відповідної послуги об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку від власного імені.

Вибір форми договірних відносин визначено Законом для послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії – тепер вони надаватимуться виключно на підставі індивідуальних договорів (абз. 2 ч. 2 ст. 14).

Якщо у будинку не обрали жодної з моделей договірних відносин, між власниками квартир та виконавцями комунальних послуг мають бути укладені індивідуальні договори.