Україна втрачає прісну воду

Україна втрачає прісну воду

Зникає вода в колодязях та скважинах, зникають водойми, засихають пасовиська… Не лише Дніпропетровщина, а й інші регіони України зіткнулись з новою загрозою втрати водних ресурсів.

Автор: Валентин Фіголь.

“Зникає вода… Ми з початку сезону забили понад шість десятків нових скважин, бо в старих зникла вода. Такого ще ніколи не було!” – розповів Вадим, досвідчений практик добування води з-під землі. Він давно працює на Дніпропетровщині та Полтавщині, і відзначає останнім часом збільшення саме таких замовлень. Пішла вода, забийте нову скважину, глибшу. І не скрізь допомагає глибша, бо вода трапляється смердюча й каламутна.

“Як не стане води в джерелах та колодязях – не буде її і в Дніпрі”, – коментував ще в червні скарги земляків “пішла вода десь” геолог Володимир з Опішні, на Полтавщині.

Про те, що Україна втрачає водойми та природні джерела питної води, говорили ще в 2016 році вчені на Дні Дніпра в Інституті раціонального природокористування. Ще раніше про загрозу втрати водних ресурсів через зайву зарегульованість водойм попереджав академік Аркадій Шапар.

“Менше стало води – менше трави, кози дають менше молока”, – пояснює дефіцит смачнющої бринзи Сергій, молочар з півдня Донеччини. Цьогоріч особливо помітно, як посохли пасовиська, нарікає він. Також помітно пересихають невеличкі степові та приморські водойми, де раніше пили воду тварини.

Аномальні опади, як їх називають фахівці та посадовці, можуть бути головною причиною зникнення води в джерелах та скважинах. Адже під час навальної зливи вода стікає поверхнею землі і не встигає всмоктуватись у грунт, щоб потім наповнювати підземні водоносні горизонти та резервуари. А активне сонце випаровує рештки води з поверхні. Особливо від цього потерпають міста з великими брукованими та асфальтованими площинами, по яких вода стікає і з яких швидко випаровується. Грунт, таким чином, недостатньо просочується водою і пересихає. Рослини гинуть від нестачі води, а люди страждають від надлишку теплої пари у повітрі, яка змішується з промисловими та іншими забрудненнями з утворенням агресивних та ядучих сполук.

Аномальні опади – то густо, то пусто, є однією з ознак глобальних змін клімату. Про це говорили на червневій міжнародній науково-практичній конференції у Дніпрі з адаптації до змін клімату.

Загроза втрати водних ресурсів – нова, але вже наявна. Наприклад, мешканці Кам’янського відзначають погіршення якості води з водогону. Смердить болотом і каламутна… Воду з Дніпра дедалі важче очищати до санітарних стандартів, вже не перший рік скаржаться екологи та комунальники. Щороку на Дніпрі трапляються замори риби, які фахівці пояснюють погіршенням якості води – в ній стає менше кисню і більше мікрофлори та мікрофауни, які виділяють токсичні продукти життєдіяльності. Мешканці околиць Кам’янського давно вже остеррігаються вживати воду з колодязів…

Отже, води стає менше і кількісно, і якісно. Якщо процес прогресуватиме, певні території можуть стати непридатними для комфортного проживання людини.