Ідеї панування россійської нації в Кам’янському та традиції “міста контрастів” очима краєзнавців

Ідеї панування россійської нації в Кам’янському та традиції “міста контрастів” очима краєзнавців

Російському праворадикалізму в Кам’янському була присвячена розповідь історика та письменника Олександра Слонєвського на черговому засіданні місцевого краєзнавчого товариства.

Автор: Валентин Фіголь.

В різних націях трапляються різні люди, акцентував доповідач. Нагадав про знаменитих своїми злодіяннями земляків, серед яких українці-зрадники та поляки-чекісти, німці-донощики, тощо. А россіяни в нашому місті відрізнялись тим, що пиячили, розповсюджували заразні хвороби та вихвалялись належністю до “обраного народу’, відзначив О. Слонєвський.

Правий російський радикалізм був політичним проектом імперської влади, зазначив історик, засобом зміцнення імперії. Радикали говорили, що россійський народ – головний серед слов’ян і має їх об’єднати під своєю владою. Праворадикали ненавиділи інородців та іновірців: об’єднуючись в “чорносотенницькі” організації, вони влаштовували погроми, знищуючи майно та вбиваючи інородців.

Відзначились праворадикали і в Кам’янському. Тут їм не вдалося влаштувати якихось зіткнень на національному грунті – в Кам’янському сотню років тому жили собі 16 національностей. Але адепти “русского мира”, як їх назвав пан Слонєвський, хизувались тим, що в місті їх – членів “Союза русских рабочих”, є 3 000 осіб (кожний десятий кам’янчанин). Праворадикали випускали свою газету – “Двуглавый орел”. Газета видавалась з 1911 по 1914 роки. Девізом радикалів було: “Славяне всех стран – объединяйтесь!”.

Газета писала, в основному, про те, як страждає російський народ від інородців та іновірців. Про те, що на заводі “Южнорусского металлургического общества” все начальство – поляки та євреї. І скрізь знущаються та насміхаються над росіянами “сытые рожи инородцев” (цитата з газети).

Проіснувавши три роки, “Двуглавый орел” зачинився, так і не збуривши кам’янчан до етнічного протистояння. Ідеї “русского мира” у нас тоді не прижилися, відзначив О. Слонєвський.

Також на зустрічі краєзнавців бібліотекар Тетяна Герасюта зачитала уривок зі збірки оповідей радянського письменника Вадима Охременко, написаний в 1930 році. Там йшлося про Кам’янське в час початку індустріалізації. Місто постає перед нами, як взірець тогочасних урбаністичних контрастів. Поряд з промисловими підприємствами та новобудовами – сільські вулиці зі свиньми в калюжах посеред дороги…

Письменник висловлював сподівання, що побут мешканців Кам’янського колись відповідатиме індустріальній величі міста.