Про те, як метадон виручає наркоманів у Кам’янському

Про те, як метадон виручає наркоманів у Кам’янському

Вживання одного легального наркотика замість іншого, нелегального, допомагає наркоману повернутись до нормального життя. Так гадають прихильники замісної (метадонової) терапії для наркозалежних у Кам’янському.

Автор: Валентин Фіголь.

Проблеми наркоманії розглядали днями у Кам’янському на засіданні робочої групи координаційної ради з питань охорони здоров’я.

Про замісну підтримуючу терапію (ЗПТ), як програму зменшення шкоди від вживання ін’єкційних наркотиків, доповіла міський позаштатний спеціаліст з наркології Ніна Кухарська.

У Кам’янському ЗПТ була впроваджена у 2008 році. Сьогодні на замісній терапії знаходиться 176 осіб: 137 чоловіків та 39 жінок. Під наглядом фахівців кожен із них проходить стаціонарне лікування, отримує персонально підібрану дозу замісного препарату «Метадон». Згодом, якщо лікування дає позитивні результати, пацієнт може застосовувати препарат амбулаторно, отримуючи в наркодиспансері дозу на 5 днів. Зараз саме так лікуються 11 учасників терапії.

За словами Н. Кухарської, замісна терапія дозволяє суттєво допомагати наркозалежним людям повертатися до нормального життя, відновлювати зв’язки з рідними, працювати. Також на ЗПТ знижується ризик передозувань у наркоманів та розповсюдження інфекцій, що передаються через кров.

Однак у Кам’янському є й інша практика, пов’язана з «метадоном». Так, мешканці району на Черемушках, де розташований пункт роздачі «метадону», неодноразово скаржились владі та в ЗМІ, що наркомани ходять групами навколо цього пункту і лякають людей. А кілька років тому правоохоронці показували журналістам, як наркозалежні отримують легальну дозу «метадону», а потім йдуть до аптеки, купляють там нелегально димедрол і вживають його, аби додати ефекту.

Ось що писав про «метадонову терапію» український психіатр І.В. Лінський в 2005 році  (http://www.psychiatry.ua/articles/paper152.htm).

Метадон – синтетичний опіоід. Це означає, що за своїми фармакологічними властивостями він дуже близький до інших опіоподобних наркотиків, таких, наприклад, як морфін і героїн (власне, саме тому і можливо їх заміщення метадоном). Як і інші опіоіди, він викликає наркотичне сп’яніння, а також психічну і фізичну залежність. Його тривале вживання, як і у інших наркотиків опійної групи, супроводжується зростанням толерантності (стійкості організму до препарату), що робить необхідним постійне нарощування дози для збереження ефекту на колишньому рівні. Припинення вживання метадону залежним від нього людиною призводить до розвитку синдрому відміни (“ломки”).

Істотними відмінностями метадону від більшості інших опіоїдів є його тривала дія (близько доби після одноразового вживання). Інша відмінність – набагато більш тривалий, ніж у інших опіоїдів, синдром відміни. Так, якщо у осіб, залежних від героїну, гострий період синдрому відміни тривати близько 2 тижнів, то у осіб, залежних від метадону – близько місяця (так що за цим критерієм залежність від метадону слід вважати навіть більш важкою, ніж залежність від того ж героїну).

Тоді, в 2005-му, в Україні ще тільки обговорювалась можливість широкого застосування ЗПТ. Потім «метадон» почали розповсюджувати через благодійний фонд «Відродження». А згодом закупівлю та роздавання легального наркотика держава взяла на себе, купляючи препарат за громадські гроші.

Наступною заслухали доповідь про стигматизацію та дискримінацію ВІЛ-інфікованих і наркозалежних осіб. Римма Трофимович, голова громадської організації «Ясла», наголошує: ця тема не втрачає актуальності роками – суспільство завжди упереджено сприймало людей із ВІЛ-інфекцією і тільки нещодавно почало потроху змінювати своє ставлення до них. Сьогодні в Україні благодійні громадські організації усіляко підтримують ВІЛ-інфікованих та наркозалежних людей, допомагають їм відстоювати свої права, надають моральну та психологічну підтримку. Римма Трофимович підкреслює: у сучасному світі ВІЛ-інфекція торкається не тільки асоціальних осіб, а й звичайних громадян. Тому дуже важливо сприяти припиненню дискримінації, прививати суспільству лояльне ставлення до ВІЛ-інфікованих та спрямовувати загальні зусилля на лікування, профілактику захворювання.

Третьою темою засідання координаційної ради стала доповідь Костянтина Сая, директора комунального закладу «Центр комплексного обслуговування бездомних осіб». Зараз у Центрі діють відділення обліку бездомних, соціальної адаптації звільнених осіб та відділення нічного перебування. Офіційно на обліку перебуває 123 людини. Протягом І кварталу на облік взято 112 осіб. З них – 44 працездатних громадянина, 21 – похилого віку, 13 – інвалідів. Працівники Центру надали громадянам допомогу у відновленні документів, отриманні державної соціальної допомоги, працевлаштуванні, медичному обстеженні та лікування. Люди, що зверталися до Центру, забезпечувалися комфортним місцем для відпочинку, душем та пральнею, обідом, за потребою – одягом та взуттям. Костянтин Сай зазначає: багатьом громадянам їхній заклад допоміг пережити тимчасові труднощі, швидко повернутися в звичне життя, проте, є і ті, хто навмисне відмовляється від послуг Центру, віддаючи перевагу вулиці.

«Такі засідання мають важливе значення для міських фахівців. Ми обговорюємо нагальні проблеми, отримуємо інформацію, ділимося досвідом та потім вирішуємо певні питання на рівні своїх посад у тій сфері, де ми працюємо», – зазначила начальний управління охорони здоров’я Кам’янської міської ради Юлія Манаєнкова.