В’юнкі та швидкорослі рослини – для відновлення «зелених легень» та створення затишку в Кам’янському

Брак затінку через відсутність зелених насаджень – проблема, з якою зіткнулись мешканці Кам’янського в останні роки. Як швидко відновити зелену масу та облаштувати затінком місця відпочинку на вулицях, пропонує біолог Андрій Енбулатов, відомий своїми ботанічними екскурсіями по «зелених зонах» Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь

«Раніше я ходила до крамниці, і від самого дому йшла в затінку. Могла посидіти дорогою на лавочці, відпочити. А тепер я на вулицю в сонячний день не виходжу, бо затінку немає!» — скаржиться старенька мешканка «горплощадки». Тут, як і скрізь в Кам’янському, в останні роки пообрізали крони дерев, багато «омолоджених» рослин загинули, і тепер колись зелені двори позбавлені затінку. Тому спекотного дня ви не побачите у дворах гуляючих дітей чи відпочиваючих на лавках пенсіонерів.

Та сама причина – відсутність затінку, заважає містянам користуватись численними лавками в сквері та в парку. Вони встановлені так, що більшу частину дня їх смалить сонце…

Відсутність зелених насаджень – це не лише брак затінку та затишку. Рослини в місті – єдиний спільник людини  у справі виживання. Рослини очищують повітря, виробляють кисень (одне дерево дає кисню на двох людей), захищають від ядучої міської куряви, регулюють температуру (озеленені території на третину знижують температуру повітря над ними, в порівнянні з асфальтованими чи брукованими) та підвищують вологість повітря.

Отже, відновлення «зелених легенів» міста – надзвичайно важливе завдання, це відзначив ще навесні міський голова Андрій Білоусов.

На жаль, поки що зусилля людей в цьому напрямку важко назвати ефективними. Тактика озеленення толокою, коли в один день люди масово саджають рослини, приводить до такої ж масової загибелі молодих дерев. Достатньо глянути на рослини, які посадили під час толоки посадовці та депутати біля будівлі міської ради: більшість саджанців загинули.

Для швидкого відновлення зеленої маси та створення затінку в місцях відпочинку, треба використовувати рослини, які швидко ростуть, пропонує А. Енбулатов. Наприклад, акацію. Або гість наших країв, який за 2 десятки років став одним з домінуючих видів саморослих рослин – айлант. Айлант дехто вважає шкідливою рослиною через своєрідний аромат під час цвітіння. Але з медичної літератури можна дізнатись: айлант, як і акація – лікарські рослини, а їх пахощі – ароматерапія, що захищає від інфекції. Айлант росте швидко і утворює густий затінок. Його недолік – крихка деревина, тому зарості треба прочищати, аби не утворювались заломи.

Ще один спосіб відновити затінок – в’юнкі рослини, що ростуть, чіпляючись за опору. Можна, наприклад, утворювати альтанки прямо над місцями відпочинку, підвісні шатра з ліан, хмелю та дикого винограду, бобівника тощо. Деякі повзучі рослини такі активні, що з ними потім доведеться морочитись, обрізаючи зайве. Але можна використовувати їх, принаймні, як тимчасовий варіант озеленення – поки не підростуть молоді дерева.

«Головне, аби люди зрозуміли, що рослини їм необхідні для життя, — наголошує біолог Енбулатов. – Догляд за рослинами – чудова арт-терапія, що заспокоює, надихає до творчості, вчить терпінню та відповідальності».