старе Кам'янське

Про що писали ЗМІ Кам’янського, коли місто було ще молодим

Історії міських засобів масової інформації було присвячене чергове засідання краєзнавчого товариства Кам’янського. Про одну з перших міських газет під назвою «Отклики жизни» розповідав історик та літератор Олександр Слонєвський.

Автор: Валентин Фіголь

Сотню років тому газети та журнали були чи не єдиним джерелом новин та інформації про те, що відбувається десь і з кимось. Щоденні газети були основним і найоперативнішим комунікатором того часу, коли наше місто було ще молодим і активно розвивалось. Принагідно зазначимо: саме слово «журналіст» походить від французького «жур», тобто день. Журналіст, визначально – той, хто веде щоденник, фіксує та розповідає щоденні події.

Перший випуск газети вийшов на публіку 17 липня 1912 року. Видання було щоденним, редакція називала газету «науковою» та «громадською».

Видавав «Отклики жизни» відомий в Кам’янському багатій та громадський активіст Спиридон Мороз. Друкували газету в типографії Моісея Бокуна.

Під супровід слайд-шоу з фотографій старого Кам’янського краєзнавці слідом за доповідачем гортали сторінки старих газет.

старе Кам'янське«Отклики жизни» публікувала, здебільшого, щоденні новини та рекламу. Багато було повідомлень про злочини та нещасні випадки – попит на «чорнуху» в ЗМІ існував завжди. Серед новин траплялись кумедні: наприклад, патрульний поліцейський офіцер (тоді він називався городовим) скаржився на те, що його виматюкав прибиральник на базарі. Або таке: власник підприємства з виготовлення газованої мінеральної води розповів, як підлітки в масках пограбували завод, поцупивши обладнання з міді. Отже, попит на крадене металовмісне обладнання вже існував.

З публіцистики варто згадати про фельєтони: забутий нині жанр публікацій, в яких натяками та алегоріями критикували існуючі в громаді порядки. В «Откликах жизни», наприклад, в 1912 році жартували над над модою на благодійність та потягом кам’янчан до народних гулянь в парку – тоді парк був розташований біля будівлі театру ім. Л. Українки.

Реклама вже тоді була про все: від мила до вантажних перевезень та сеансів чудес.

Наукові тренди «Отклики жизни» також підтримувала. Так, в стартовому номері газети в кожний примірник було вкладено рекламного буклета місцевого товариства, яке об’єднувало людей навколо вивчення штучної мови есперанто. Есперанто – мова, яку створили тодішні громадські активісти для міжнародного спілкування на рубежі 19 та 20 віків, і якийсь час активно пропагували до вивчення.

У матеріалі використані фото з архіву музею ДМК.